Bogactwo dyniowych smaków na jesień

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2017 14:00
Dynia to popularne, ale wciąż niedoceniane warzywo, które dostać można w wielu różnych odmianach, i które daje mnówstwo możliwości w kuchni.
Audio
  • Bogactwo dyniowych smaków na jesień (A nuż, widelec/Trójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Nataliya Arzamasova/shutterstock.com

– Mam swoje ulubione gatunki dyni, które kupuję w sklepach i na bazarkach. Jedna to popularna dynia hokkaido. Jej olbrzymią zaletą jest to, że można ją jeść ze skórką. Można ją upiec i wtedy skórka robi się chrupiąca. Druga to dynia piżmowa, która wygląda jak gruszka. Jest świetna do pieczenia, dobra na zupę, bardzo orzechowa w smaku. Trzecia to muscade de provence, która jest zielona z zewnątrz i wściekle pomarańczowa w środku – opowiada Małgorzata Minta.


warzywa dynia cukinia F 1200.jpg
Przepis na przepyszne danie z jesiennych warzyw

Dynie są łatwo dostępne w naszych sklepach w wielu różnych odmianach. Jakie jeszcze polecono w audycji? Jakie pomysły na ich wykorzystanie przedstawiła Katarzyna Pruchnicka? Zapraszamy do słuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: A nuż, widelec
Prowadzi: 
Katarzyna Pruchnicka
Gość: Małgorzata Minta (dziennikarka kulinarna)
Data emisji: 7.11.2017 
Godzina emisji: 
11.16

ml/ab

Czytaj także

Pieczmy w soli!

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2017 16:00
Marchewki, inne jesienne warzywa korzeniowe, ale także mięso czy ryby można piec w skorupie z białek i soli. To stara i wciąż doskonale sprawdzająca się metoda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Comfort food – jedzenie, które poprawia humor

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2017 12:16
– Dania comfort food niekoniecznie są dietetycznie i przesadnie zdrowe. Są za to aromatyczne, bardzo smaczne i poprawiają humor – mówi w studiu Trójki Katarzyna Pruchnicka.
rozwiń zwiń