Dlaczego René Redzepi zamknął najlepszą restaurację na świecie?

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2018 12:39
Uznawana za najlepszą na świecie restauracja Noma została przed rokiem zamknięta, mimo że na stolik w kopenhaskim lokalu trzeba było czekać tygodniami. Skąd ta decyzja?
Audio
  • Co warto zjeść w najlepszej restauracji świata? (A nuż, widelec/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Northfoto

robocik_1200.jpg
Chef Watson, czyli dania z komputera

René Redzepi, szef i współwłaściciel lokalu, potrzebował kulinarnych inspiracji, aby jeszcze bardziej wzbogacić kulinarnie popularną na całym świecie Nomę. Restauracja została ponownie otwarta.

– Przez cały rok pracownicy Nomy podróżowali. W różnych miejscach na świecie otwierali restaurację typu pop-up, czyli takie miejsce "na chwilę". W tym samym czasie w Kopenhadze budowała się nowa siedziba Nomy – mówi Katarzyna Pruchnicka.

Małgorzata Minta miała przyjemność zjeść w otwartym ponownie lokalu René Redzepiego. Co podano do stołu w najlepszej restauracji świata? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: A nuż, widelec
Prowadzi: Katarzyna Pruchnicka
Gość: Małgorzata Minta (dziennikarka kulinarna)
Data emisji: 28.02.2018
Godzina emisji: 11.15

kw/gs

Czytaj także

Chef Watson, czyli dania z komputera

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2018 14:00
Zbliża się pora jedzenia, lodówka prawie pusta, a w głowie kompletnie brak pomysłu na przygotowanie obiadu czy kolacji. Co zrobić? Zasięgnąć rady Chefa Watsona!
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Cwibak to taki przedwojenny keks, tylko lepszy"

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2018 16:53
– Cwibak zachwyca teksturą i tym, że zachowuje bardzo długo świeżość. Pomimo tego, że to biszkopt, to pod wpływem bakalii jest cały czas tak fajnie wilgotny – mówiła w Trójce Monika Śmigielska, miłośniczka polskiej kuchni międzywojennej.
rozwiń zwiń