Czy pieczarki lubią gałkę muszkatołową?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2019 11:45
– Do pieczarek w dzisiejszym wydaniu potrzebna jest gałka muszkatołowa. Zazwyczaj kojarzy nam się ona z pasztetem, ale Samar Khanafer przekonuje, że to niezwykle uniwersalna przyprawa – mówi Katarzyna Pruchnicka.
Audio
  • Do czego pasuje gałka muszkatołowa? (A nuż, widelec/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: scym/Pixabay

– Można dostać w internecie kwiaty gałki. Pachną jeszcze ładniej i są bardziej aromatyczne. Gałka muszkatołowa świetnie współgra z niemal wszystkim, m.in. z warzywami, super sprawdza się też w zupach. Mam przepis na pastę z pieczarek z gałką, które znakomicie ze do siebie pasują – zwraca uwagę Samar Khanafer.

Czy gałka muszkatołowa jest dobrą przyprawą do wypieków? Odpowiedź na to pytanie oraz przepis na pastę z pieczarek w dołączonym nagraniu audycji. Zapraszamy do słuchania!

***

Tytuł audycji: A nuż, widelec
Prowadzi: Katarzyna Pruchnicka
Gość: Samar Khanafer (eskpertka kuchni bliskowschodniej)
Data emisji: 28.03.2019
Czas emisji: 11.30

ml/mk

Czytaj także

Kim są "Agenci Sero-Siedem"?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2019 12:00
– Poszukują miejsc, w których dostępne są dobre, polskie sery zagrodowe – tłumaczy Katarzyna Pruchnicka, która spotkała się z inicjatorem tej "tajnej" organizacji. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie pączki można jeść bez wyrzutów sumienia?

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2019 11:50
– Te pączki nie są smażone w głębokim tłuszczu, tylko pieczone. Powstają z mąki orkiszowej, a do tego mają mało cukru – mówi Katarzyna Pruchnicka. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Turniej kucharzy-artystów, czyli L'Art de la cuisine Martell 2019

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2019 11:50
– W ubiegłym tygodniu odbył się na zamku Ryn konkurs L'Art de la cuisine Martell. Tegoroczne kulinarne zadanie, które postawiono przed uczestnikami było brzmi niezwykle romantycznie: Kurczak Sielski w pejzażu polskiej kuchni regionalnej – mówi Katarzyna Pruchnicka. 
rozwiń zwiń