Trzy dni rozmów o jedzeniu

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2019 11:40
W dniach 19-21 lipca w Warszawie miały miejsce 7. Targi Książki Kulinarnej. W Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zebrali się polscy podróżnicy, kucharze i autorzy książek kulinarnych, o czym opowie nam Katarzyna Pruchnicka. Oczywiście, nie obejdzie się bez przepisu.
Audio
  • O 7. Targach Książki Kulinarnej (A nuż, widelec /Trójka)
Pierogi z jagodami
Pierogi z jagodamiFoto: shutterstock.com/Malivan_Iuliia

– Zakupy książkowe to jedno, ale mnie na te targi ściągają spotkania, rozmowy i debaty. Jedna, niezwykle ważna, dotyczyła tego, jak promować Polskę przez kulinaria. Okazało się, że nie do końca potrafimy to robić, jeszcze dużo pracy przed nami. Natomiast jedna z prelegentek, dziennikarka kulinarna Małgorzata Minta, która pokazuje m.in. kulinarną Warszawę przyjeżdżającym dziennikarzom, mówiła, że ciekawość Polski i polskich kulinariów jest ogromna – opowiada Katarzyna Pruchnicka.

W audycji poznamy także przepis na pierogi z jagodami autorstwa organizatorki targów, restauratorki Marty Gessler.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: A nuż, widelec
Prowadzi: Katarzyna Pruchnicka
Data emisji: 25.07.2019
Czas emisji: 11.32

kr

Czytaj także

Czym jest smak umami?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2019 11:45
Zazwyczaj spotykamy się z czterema smakami: słonym, słodkim, gorzkim i kwaśnym. Czy znany jest nam piąty smak, nazywany umami?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy pieczarki lubią gałkę muszkatołową?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2019 11:45
– Do pieczarek w dzisiejszym wydaniu potrzebna jest gałka muszkatołowa. Zazwyczaj kojarzy nam się ona z pasztetem, ale Samar Khanafer przekonuje, że to niezwykle uniwersalna przyprawa – mówi Katarzyna Pruchnicka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kulinarna propozycja na upał

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 12:53
– Młodą botwinę można znaleźć już na straganach, więc proszę kupić pęczek lub dwa i zrobić chłodnik – radzi Katarzyna Pruchnicka. 
rozwiń zwiń