Crème pâtissière, czyli co każdy cukiernik wiedzieć powinien

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2019 11:38
Crème pâtissière, popularnie nazywany kremem budyniowym to, obok sosu beszamelowego, ciasta francuskiego czy bulionu, jeden z przysmaków, na który przepis powinien znać każdy lubiący gotować. Jak go przyrządzić?
Audio
  • Jak przyrządzić crème pâtissière? (A nuż, widelec/Trójka)
Ciastka z kremem ptissire i jagodami
Ciastka z kremem pâtissière i jagodamiFoto: shutterstock.com/jlip

– Crème pâtissière to nic innego niż kogel-mogel, do którego dodaję łyżkę mąki. Masę mieszam i równocześnie gotuję mleko z przekrojoną na pół laską wanilii. Wrzące mleko wlewam do tego kogla-mogla z mąką, mieszam chwilę. Potem, masa wraca z powrotem do garnka i gotuję ją na wolnym ogniu, aż do zagęszczenia. Jak masa przypomina gęsty majonez, trzeba zdjąć ją z ognia i przelać do foremki – wyjaśnia David Gaboriaud, francuski kucharz mieszkający w Polsce.

Jak zrobić krem budyniowy w wersji bezglutenowej? Dlaczego przykrywając foremkę z gorącym kremem folią, musimy pamiętać, by dotykała ona jego powierzchni? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo, słuchając dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: A nuż, widelec
Prowadzi: Katarzyna Pruchnicka
Gość: David Gaboriaud (francuski kucharz mieszkający w Polsce)
Data emisji: 26.09.2019
Godzina emisji: 11.32

kr/mk

Czytaj także

Dla ochłody... lody z mrożonych owoców!

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 11:40
Koniec lata to ostatni moment, w którym pogoda tłumaczy łakomstwo. Trzeba się ochłodzić, a najlepszym na to sposobem są… lody!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego warto odwiedzać nocny market?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 11:44
– Mieszkańcy większych miast znają nocne targi. Na warszawskim nocnym markecie, spotkałam się z szefową kuchni jednej z restauracji. Opowiedziała mi, co przyciąga ludzi do takich miejsc – mówi Katarzyna Pruchnicka. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słodki przysmak gotowy w godzinę

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2019 11:40
W tym wydaniu audycji rozmawialiśmy o książce świeżej jak drożdżowe bułeczki, czyli o publikacji "Dziewczyny z wypiekami" Agaty Stankiewicz i Małgorzaty Nagat.
rozwiń zwiń