Makaron z bakłażanem i pomidorami, czyli wszystko w normie

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 11:36
"Droga przez mąkę, czyli literatura dla kucharek" Łukasza Modelskiego to zapis rozmów o kuchni i jej związkach z literaturą oraz o literaturze i jej związkach z kuchnią.
Audio
  • Przepis na danie z historią (A nuż, widelec/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Tatiana Bralnina

"Droga przez mąkę, czyli literatura dla kucharek" Łukasz Modelski, wyd. Znak "Droga przez mąkę, czyli literatura dla kucharek" Łukasz Modelski, wyd. Znak

Jedną ze stron tej książki zajmuje przepis na pasta alla norma, czyli makaron z bakłażanem i pomidorami.

– Makaron alla norma to danie historyczne. Ponadto występuje w serii książek kryminalnych Andrei Camilleriego z komisarzem Montelbano w roli głównej – opowiada Łukasz Modelski, który w radiowej Dwójce prowadzi audycję "Droga przez mąkę".

Jak samodzielnie przyrządzić pasta alla norma? Z jaką anegdota wiąże się nazwa tego dania? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w dołączonym nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: A nuż, widelec
Prowadzi: Katarzyna Pruchnicka
Gość: Łukasz Modelski (dziennikarz, historyk, pisarz)
Data emisji: 17.10.2019
Godzina emisji: 11.32

kr/mk

Czytaj także

Buza, czyli napój z kaszy jaglanej

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2019 11:22
W tym wydaniu audycji rozmawiamy z wyjątkowym gościem. Nazywają ją "mistrzynią pierogów", ale to niewielka część wiedzy kulinarnej Joannz Jakubi, która opowiada słuchaczom Trójki o pewnym specjale z Podlasia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Crème pâtissière, czyli co każdy cukiernik wiedzieć powinien

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2019 11:38
Crème pâtissière, popularnie nazywany kremem budyniowym to, obok sosu beszamelowego, ciasta francuskiego czy bulionu, jeden z przysmaków, na który przepis powinien znać każdy lubiący gotować. Jak go przyrządzić?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Robimy przetwory z dyni na zimę!

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 11:36
Za oknem już jesień, a w sklepach i na bazarach zaczęły pojawiać się dynie. Jolanta Naklicka-Kleser podpowiada, co zrobić, by dynia zagościła także na naszym talerzu zimą.
rozwiń zwiń