Trufle karmelowo-koniakowe inspirowane… Coco Chanel

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2019 11:40
Co łączy ze sobą Marię Antoninę, Björk, Marylin Monroe i Coco Chanel? Otóż, znalazły się one w książce "Nienasycone" autorstwa Marianne Pfeffer Gjengedal i Klaudii Igi Pérès. I, wbrew pozorom, jest to książka kulinarna.
Audio
  • Potrawy inspirowane najsłynniejszymi kobietami świata (A nuż, widelec/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/LightField Studios

"Nienasycone", Marianne Pfeffer Gjengedal i Klaudia Iga Pérès, wyd. Dwie Siostry "Nienasycone", Marianne Pfeffer Gjengedal i Klaudia Iga Pérès, wyd. Dwie Siostry

"Nienasycone" to zbiór wysmakowanych i dowcipnych portretów czternastu sławnych, twórczych i silnych kobiet. Do każdego z nich autorki dobrały po kilka wypróbowanych przepisów na dania w odpowiednim stylu – czasem wyrafinowanych, a czasem bardzo prostych, na rozmaite okazje i nastroje. Marianne Pfeffer Gjengedal i Klaudia Iga Pérès postanowiły poznać swoje bohaterki bliżej nie tylko poprzez potrawy, które mogłyby znaleźć się na ich stołach. Zapragnęły także się w nie wcielić: odtworzyły ich stroje i otoczenie, podczas sesji zdjęciowych na chwilę wchodząc w ich role i doskonale się przy tym bawiąc.

W książce można znaleźć m.in. przepis na trufle karmelowo-koniakowe, którymi, zdaniem autorek, chętnie zajadałaby się Coco Chanel. – To jest coś, co możemy przygotować z miłością dla naszych bliskich i jest to dosyć prosty przepis. Wyobrażamy sobie, że Coco Chanel mogłaby je uwielbiać. Nie gotowała sama i była bardzo zajętą kobietą – mówi współautorka książki "Nienasycone", Klaudia Iga Pérès.

Jakie jeszcze słynne kobiety znalazły się wśród "Nienasyconych"? Jak przygotować potencjalnie ulubiony deser Coco Chanel? Z czym należy go podawać? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: A nuż, widelec
Prowadzi: Katarzyna Pruchnicka
Gość: Klaudia Iga Pérès (współautorka książki "Nienasycone")
Data emisji: 12.12.2019
Godzina emisji: 11.31

mat. promocyjne/kr/ml

Czytaj także

Idealny przysmak do kawy

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2018 12:02
Lawendowa Panna Cotta doskonale komponuje się z aromatyczną kawą, a przepis na ten deser wcale nie jest skomplikowany! 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tarta, czyli tysiące smakowych kombinacji

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2018 12:00
Bardzo proste i uniwersalne danie. Tarty mogą być podawane na słodko, wytrwanie, na cieście francuskim lub kruchym. Mistrzami w serwowaniu tej potrawy są Francuzi.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdrowe i rozgrzewające zupy na jesienno-zimowy czas

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2018 11:45
W zimne wieczory najchętniej ogrzewamy się przy kominku lub z kubkiem herbaty w ręku. Jednak dobrym sposobem na rozgrzanie organizmu są również zupy.
rozwiń zwiń