Podpłomyki, czyli powrót do prostoty

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 11:40
– Podpłomyk to najprostsza rzecz na świecie. Mąka, ciepła woda, trochę soli, a potem wyrabiamy ciasto jak na pierogi i wrzucamy na rozgrzaną płytę – mówi autor bloga kulinarnego "Fatalny Facet" Marcin Duda.
Audio
  • Podpłomyki – smaki przodków na naszym stole (A nuż, widelec/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Ozgur Coskun

Podpłomyki to najstarszy znany rodzaj pieczywa, które przyrządzano na naszych terenach już w średniowieczu, a przepis na nie możemy znaleźć nawet w XV-wiecznych rękopisach. Chleb podobny do tego, jaki znamy dzisiaj, był dla dawnych Słowian wręcz luksusem, więc wypiekane na ogniu placki, do których przygotowania były potrzebne jedynie trzy składniki, były sytym posiłkiem dostępnym wszystkim. Znacznie później do wypiekania podpłomyków służyły kaflowe piece z fajerkami.

Przepis na tę formę pieczywa nie zmienił się od tysiącleci, co nie znaczy, że nie możemy dodać do podpłomyków czegoś od siebie. – Można je np. skropić oliwą, dodać trochę ziół. Można też dodać grillowane pomidory z wędzonym twarogiem. W zeszłym roku robiłem podpłomyki z pastą warzywną z bakłażana – podpowiada gość Katarzyny Pruchnickiej.

Podpłomyk przyjmie wszystko, co mu przygotujemy – mówi bloger kulinarny, Marcin Duda   Foto: shutterstock.com/Elena Veselova Podpłomyk przyjmie wszystko, co mu przygotujemy – zachęca bloger kulinarny Marcin Duda (fot. Shutterstock.com/Elena Veselova)

W odróżnieniu od naszych przodków rzadko rozpalamy ogniska i zamiast pieców z fajerkami w kuchni mamy kuchenki gazowe lub elektryczne. Ale to nic straconego! Podpłomyki możemy przyrządzić także na patelni lub na specjalnej płycie fajerkowej dostępnej w sklepach.

***

Tytuł audycji: A nuż, widelec
Prowadzi: Katarzyna Pruchnicka
Gość: Marcin Duda (autor bloga kulinarnego "Fatalny Facet")
Data emisji: 16.01.2020
Godzina emisji: 11.31

kr/mk

Czytaj także

Przepis na wyjątkowo makowy makowiec według babcinego przepisu!

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2019 04:00
– To nasz rodzinny przepis na makowiec bez mąki, którego oryginał znajduje się w wyświechtanym, poplamionym zeszycie w kratkę – opowiada nasz gość, psychoterapeutka, Dorota Minta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Goździk – król zimowych przypraw

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2020 12:00
Zimą w kuchni dominują aromatyczne i rozgrzewające przyprawy. Jedną z najważniejszych są bez wątpienia wysuszone pąki Syzygium aromaticum, czyli czapetki pachnącej, lepiej znanej jako goździkowiec korzenny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Troska o środowisko zaczyna się w kuchni!

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 12:00
– Świat zmierza do tego, by produkt mięsny był lepszej jakości, a tym samym stał się trochę droższy, by ludzie, ze względów budżetowych, spożywali go trochę mniej – mówi Aldona Zawada z CookUp Studio.
rozwiń zwiń