Smakowicie i zdrowo, czyli kuchnia warzywna

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2020 11:34
– Nie od dziś można zerknąć na piramidę zdrowego żywienia. Na samym dole jest aktywność fizyczna, a zaraz po niej są właśnie warzywa i owoce – podkreśla autorka audycji Katarzyna Pruchnicka. 
Audio
  • Warzywa zimą na wiele sposobów (A nuż, widelec/Trójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Alexander Raths

Jak radzić sobie zimą, kiedy warzyw i owoców jest nieco mniej? Czy rzeczywiście ten okres, to czas w którym musimy jeść mniej takich produktów? 

– Jest jakiś stereotyp, że zimą jest trudniej o te warzywa i owoce, ale staram się i zachęcam innych, aby ten weganizm był sezonowy i lokalny. Najlepiej jeść takie warzywa, które o danej porze są dostępne. Zimą jest ich dużo: cebula, pory, warzywa korzeniowe, które dobrze się przechowuje, a do tego dochodzą dynie czy grzybki. Menu trzeba układać z głową – radzi autorka bloga kulinarnego Alicja Rokicka. Co najlepiej przyrządzić z warzyw o tej porze roku? – Moim ulubionym sposobem na przyrządzanie warzyw zimą, jest ich pieczenie. Ostatnio piekłam brukselkę w gęstym sosie na bazie miodu, który można zastąpić np. syropem klonowym. Do tego sól, pieprz i płatki chili. Cała potrawa gęstnieje, brukselkę miesza się w tym sosie, a końcowy efekt i smak jest niesamowity – dodaje Alicja Rokicka. 

Jakie jeszcze warzywa warto przyrządzić w piekarniku?

***

Tytuł audycji: A nuż, widelec
Prowadzi: Katarzyna Pruchnicka
Gość: Alicja Rokicka (autorka bloga kulinarnego)
Data emisji: 06.02.2020
Godzina emisji: 11.30

kw

Czytaj także

Podpłomyki, czyli powrót do prostoty

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 11:40
– Podpłomyk to najprostsza rzecz na świecie. Mąka, ciepła woda, trochę soli, a potem wyrabiamy ciasto jak na pierogi i wrzucamy na rozgrzaną płytę – mówi autor bloga kulinarnego "Fatalny Facet" Marcin Duda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naked cake, minimalizm i zioła, czyli trendy w cukiernictwie na 2020 rok

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 11:40
Trendy w cukiernictwie zmieniają się niemal tak często, jak te panujące w modzie. O tym, jak powinien wyglądać, a przede wszystkim smakować, tort na miarę lat 20. XXI wieku opowiedziały nam "Dziewczyny z wypiekami", czyli Małgorzata Nagat i Agnieszka Stankiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zima – czas na zupy… owocowo-serowe?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2020 11:40
– Zupa jabłkowa z cheddarem, bo to ten ser jest tu głównym składnikiem, jest jednak pięknie zbudowana na owocach – zaskakuje znawca i smakosz serów Gieno Miętkiewocz.
rozwiń zwiń