Tuż za miedzą – o kuchni regionalnej

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2020 11:34
– Chcemy mieć kuchnię polską prawdziwie polską, opartą na regionalnych naturalnych produktach. Chcemy być jacyś – charakterystyczni, ale przede wszystkim prawdziwi – mówił znany chyba wszystkim telewidzom kucharz Karol Okrasa. 
Audio
  • Karol Okrasa o najcenniejszych polskich smakach (A nuż, widelec/Trójka)
Kartacze  zdjęcie ilustracyjne
Kartacze – zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Dar1930

– Chcemy dogonić świat, wyznaczać trendy, ale trochę robimy krok wstecz. Produkty regionalne w Polsce są unikalne na skalę światową. Tych smaków i aromatów nie znajdziemy nigdzie na całej kuli ziemskiej. Mam na myśli aromaty wędzenia, marynowania, kiszenia, nawet zwykłego jabłka. To jest rzecz, która może charakteryzować naszą kuchnię i może ją bardzo mocno podkreślać na arenie międzynarodowej – zachęca Karol Okrasa, który od lat na oczach widzów kulinarnie odkrywa Polskę i promuje nasze regionalne smaki.

***

Tytuł audycji: A nuż, widelec
Prowadzi: Katarzyna Pruchnicka
Gość: Karol Okrasa (kucharz, prezenter telewizyjny)
Data emisji: 13.02.2020
Godzina emisji: 11.30

kr

Czytaj także

Podpłomyki, czyli powrót do prostoty

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 11:40
– Podpłomyk to najprostsza rzecz na świecie. Mąka, ciepła woda, trochę soli, a potem wyrabiamy ciasto jak na pierogi i wrzucamy na rozgrzaną płytę – mówi autor bloga kulinarnego "Fatalny Facet" Marcin Duda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naked cake, minimalizm i zioła, czyli trendy w cukiernictwie na 2020 rok

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 11:40
Trendy w cukiernictwie zmieniają się niemal tak często, jak te panujące w modzie. O tym, jak powinien wyglądać, a przede wszystkim smakować, tort na miarę lat 20. XXI wieku opowiedziały nam "Dziewczyny z wypiekami", czyli Małgorzata Nagat i Agnieszka Stankiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zima – czas na zupy… owocowo-serowe?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2020 11:40
– Zupa jabłkowa z cheddarem, bo to ten ser jest tu głównym składnikiem, jest jednak pięknie zbudowana na owocach – zaskakuje znawca i smakosz serów Gieno Miętkiewocz.
rozwiń zwiń