To doskonały przepis na pieczenie razem z dziećmi!

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2020 17:26
Od czego w kuchni dziecko powinno zacząć? – Powinno zacząć od takiego ciasta, które jest najprostszym, najlepszym, najbardziej sprawdzonym na świecie ciastem kruchym – proponuje Agnieszka Kręglicka. 
Audio
  • Pieczenie z dziećmi. Dlaczego warto zacząć od kruchego ciasta? (A nuż, widelec/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Alena Ozerova

Ciasto kruche 3, 2, 1 – start!


podłomyki 1200.jpg
Podpłomyki, czyli powrót do prostoty

Składniki: 

  • 300 g mąki
  • 200 g masła
  • 100 g cukru

– Wszystkie składniki łączymy razem. Mieszamy, mieszamy, mieszamy aż połączą się w spójną masę. Dobrze jest zrobić to szybko, bo ciasto lubi być szybko zagniatane. Jeżeli chcemy, żeby pachniało pięknie, dodajmy tam trochę skórki cytrynowej, a jeżeli mamy w słoiczku odrobinę esencji waniliowej to też będzie dobry pomysł, żeby nadać mu charakterystyczny smak. Gdy ciasto będzie miękkie, uformujmy z niego wałek i wstawmy do lodówki – radzi restauratorka. 


brukselka 1200.jpg
Zero waste. Jak nie marnować żywności?

Ciasto można wykorzystać m.in. do przygotowania kruchych babeczek, napełnionych po ostygnięciu na przykład bitą śmietaną czy konfiturami; możemy po prostu wypiec kruche ciasteczka. – Możemy też je wykorzystać to przygotowania tarty. Miękkim ciastem wykładamy formę, wkładamy do lodówki, schładzamy. Przed wstawieniem do piekarnika dobrze jest nakłuć ciasto widelcem, żeby bąbelki powietrza go nie unosiły. Będzie ono wtedy gładko przylegać do brzegów – zdradza rozmówczyni Katarzyny Pruchnickiej. 

Takie ciasto to też doskonały spód do mazurków, które będziemy szykowali już niebawem. 

***

Tytuł audycji: A nuż, widelec
Prowadzi: Katarzyna Pruchnicka
Gość: Agnieszka Kręglicka (restauratorka)
Data emisji: 26.03.2020
Godzina emisji: 11.30

gs