Chleb dla Boga, czyli historia pewnych portugalskich bułek

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 11:50
– Pao de Deus to niepozorne drożdżowe bułeczki, które każdego miłośnika glutenu mogą przyprawić o drżenie – zapowiada kolejny w "A nuż, widelec" przepis dziennikarz i bloger Bartek Kieżun, który zabrał Katarzynę Pruchnicką w kulinarną podróż do Portugalii.
Audio
  • Słodka, kulinarna podróż do Portugalii (A nuż, widelec/Trójka)
Bułeczka Pao de Deus
Bułeczka Pao de DeusFoto: shutterstock.com/Natalia Mylova

– Dziś Portugalczycy uważają, że bułeczki Pao de Deus to fantastyczne śniadanie. Kilka wieków temu nazywano je "Pão-por-Deus", czyli "Chleb dla Boga". Nazwa wywodzi się z tradycji płacenia za chleb przez najbogatszych mieszkańców Portugalii i przekazywania go tym gorzej usytuowanym. Pão-por-Deus stało się symbolem społecznej solidarności, zwłaszcza w momencie trzęsienia Ziemi, które wielu Portugalczyków pozbawiło dachu nad głową. Dzisiaj w kawiarniach i cukierniach możne je zamawiać przez okrągły rok. Przepis trochę się zmienił i powstał z niego słodki wypiek – opowiada gość Katarzyny Pruchnickiej.

Przepis na Pao de Deus, czyli słodkie drożdżowe bułeczki z kokosowym nadzieniem, można znaleźć w dołączonym nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: A nuż, widelec
Prowadzi: Katarzyna Pruchnicka
Gość: Bartek Kieżun (dziennikarz kulinarny, autor bloga "Krakowski Makaroniarz")
Data emisji: 02.04.2020
Godzina emisji: 11.38

kr

Czytaj także

Podpłomyki, czyli powrót do prostoty

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 11:40
– Podpłomyk to najprostsza rzecz na świecie. Mąka, ciepła woda, trochę soli, a potem wyrabiamy ciasto jak na pierogi i wrzucamy na rozgrzaną płytę – mówi autor bloga kulinarnego "Fatalny Facet" Marcin Duda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naked cake, minimalizm i zioła, czyli trendy w cukiernictwie na 2020 rok

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 11:40
Trendy w cukiernictwie zmieniają się niemal tak często, jak te panujące w modzie. O tym, jak powinien wyglądać, a przede wszystkim smakować, tort na miarę lat 20. XXI wieku opowiedziały nam "Dziewczyny z wypiekami", czyli Małgorzata Nagat i Agnieszka Stankiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

To doskonały przepis na pieczenie razem z dziećmi!

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2020 17:26
Od czego w kuchni dziecko powinno zacząć? – Powinno zacząć od takiego ciasta, które jest najprostszym, najlepszym, najbardziej sprawdzonym na świecie ciastem kruchym – proponuje Agnieszka Kręglicka. 
rozwiń zwiń