Kuchnia ajurwedyczna – starohinduski sposób na zdrowie

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 11:50
– Współczesna dietetyka mówi: "Dbamy o florę bakteryjną jelit, bo jelita nazywane są drugim mózgiem". Z Ajurwedy wynika zaś, że jeżeli nie jesteśmy w stanie odpowiednio strawić tego, co jemy nie będziemy w stanie korzystać ze składników odżywczych zawartych w pożywieniu" – wyjaśnia Karolina Szaciłło, która od lat łączy ze sobą te dwa nurty w na swoim blogu oraz w książkach kulinarnych. 
Audio
  • Jak zachować równowagę w umyśle i w żołądku? (A nuż, widelec/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Goskova Tatiana

Ajurweda to najstarsza, bo licząca sobie już 5000 lat, nauka o zdrowiu wywodząca się z Indii. Celem jej stosowania jest zachowanie równowagi na poziomie ciała, umysłu i duszy. – W pierwszej kolejności stawiam na poprawienie trawienia. Ajurweda mówi o dwóch poziomach trawienia: umysłowym i fizycznym. Jedno wpływa na drugie, co znowu niesamowicie wiąże się ze współczesną dietetyką. Dietetyka mówi, że stres zaburza nasze trawienie. Jeżeli siadamy do posiłku zestresowani, nie ma szansy na to, żebyśmy go odpowiednio strawili i tym samym wchłonęli te wszystkie wspaniale rzeczy, które może nam zaoferować – podkreśla blogerka.

Na "ajurwedycznym" stole

Karolina Szaciłło dba o to, by jedzenie było nie tylko smaczne i dawało uczucie sytości, ale przede wszystkim odpowiednio karmiło nasze ciało. Jakie produkty szczególnie poleca? – Jak najwięcej kiszonek, produktów fermentowanych jak miso czy fermentowana kasza jaglana. To jest trochę czasochłonne, ale już potem robi się to bardzo szybko. Poza tym wszystkie kasze, nierafinowane zboże, brązowy ryż, kasza jaglana, żyto. Bardzo ważny jest też błonnik, który utrzymuje nam poziom energii przez dłuższy czas i daje poczucie sytości. 

***

Tytuł audycji: A nuż, widelec
Prowadzi: Katarzyna Pruchnicka
Gość: Karolina Szaciłło (blogerka, autorka książek kulinarnych)
Data emisji: 16.04.2020
Godzina emisji: 11.34

kr

Czytaj także

Podpłomyki, czyli powrót do prostoty

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 11:40
– Podpłomyk to najprostsza rzecz na świecie. Mąka, ciepła woda, trochę soli, a potem wyrabiamy ciasto jak na pierogi i wrzucamy na rozgrzaną płytę – mówi autor bloga kulinarnego "Fatalny Facet" Marcin Duda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naked cake, minimalizm i zioła, czyli trendy w cukiernictwie na 2020 rok

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 11:40
Trendy w cukiernictwie zmieniają się niemal tak często, jak te panujące w modzie. O tym, jak powinien wyglądać, a przede wszystkim smakować, tort na miarę lat 20. XXI wieku opowiedziały nam "Dziewczyny z wypiekami", czyli Małgorzata Nagat i Agnieszka Stankiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

To doskonały przepis na pieczenie razem z dziećmi!

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2020 17:26
Od czego w kuchni dziecko powinno zacząć? – Powinno zacząć od takiego ciasta, które jest najprostszym, najlepszym, najbardziej sprawdzonym na świecie ciastem kruchym – proponuje Agnieszka Kręglicka. 
rozwiń zwiń