Trójka na festiwalu Bielska Zadymka Jazzowa!

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020 16:00
24 lutego od finału konkursu rozpoczął się 22. Lotos Jazz Festival Bielska Zadymka Jazzowa.
Audio
  • 22. edycja święta jazzu w Bielsku-Białej (Trójka)
Marta Wajdzik
Marta Wajdzik Foto: mat. promocyjne

Trójka od lat patronuje zadymkowym koncertom i zaprasza na specjalną audycję. W studiu Radia Katowice w Bielsku-Białej pojawili się goście Mariusza Owczarka: Jerzy Batycki – dyrektor festiwalu, Jan Ptaszyn Wróblewski oraz debiutująca płytą "My Planet" saksofonistka Marta Wajdzik.

22. Bielska Zadymka Jazzowa 22. Bielska Zadymka Jazzowa (foto: mat prasowe)

Festiwal rozpoczął się premierą debiutanckiej płyty "My Planet" Marty Wajdzik, a zakończy jubileuszem 50-lecia artystycznej kariery Richarda Galliano. Artystą rezydentem Zadymki jest Ron Carter, którego podczas festiwalu zobaczymy w trzech koncertach: Ron Carter & Lotos Jazz Festival Big Band, Ron Carter Foursight Quartet i Ron Carter & Richard Galliano Duo. Nagrody "Anioła Jazzu 2020" otrzymają: Krzesimir Dębski, Kenny Garrett i Richard Galliano. Ponadto wystąpią: Dhafer Youssef z projektem "Sounds of Mirrors", Till Brönner & Dieter Ilg z "Nightfall" oraz po raz pierwszy w Polsce, laureat konkursu Instytutu Herbiego Hancocka 2019 – gitarzysta Evgeny Pobozhiy ze swoim kwartetem.

Podczas Finału Konkursu usłyszeliśmy trzech finalistów, z których jeden, jako Laureat Nagrody Głównej, wystąpi podczas Gali Polskiego Jazzu. W tym samym dniu odbyły się dwie premiery pod hasłem "Two Women/Two Saxes". Marta Wajdzik, 18-letnia saksofonistka z Bielska-Białej, zaprezentowała autorski program, który ukaże się na płycie "My Planet", a Lakecia Benjamin po raz pierwszy w Europie wystąpiła z projektem Pursuance/The Music of the Coltranes.

W Okolicach Jazzu londyńską scenę funkową reprezentować będzie superformacja PBUG. Nowością będzie dzień koncertowy nazwany "Śląsk z góry na dół", podczas którego w dwóch niezwykle atrakcyjnych obiektach odbędą się równocześnie koncerty oddalone od siebie o 1321 m, ale nie w poziomie lecz w pionie – Grupa Mitch & Mitch wystąpi w Schronisku na Szyndzielni (1001 m n.p.m.) i EABS w Kopalni Guido (poziom -320).

Podczas festiwalu prezentowana jest wystawa Mariana Oslislo "GRAfie – muzyka, kaligrafia, grafika i multimedia", na scenie klubowej w Metrum zagrają: Basia Dratwińska (premiera płyty), Grzegorz Kapołka Trio, To Muniak with Love (premiera płyty), Byczek and New Funk Generation i Jovi – Jazz is on.

Codziennie w bielskiej Galerii Sfera jazzowa młodzież będzie się prezentować na Festiwalowej Scenie Promocji. Wszyscy razem spotykać się będą na nocnych jam sessions. 22. Zadymka trwa od 24 lutego do 1 marca w trzech miastach: Bielsku-Białej, Katowicach i Zabrzu. Na finał organizatorzy zaproszą publiczność tradycyjnie do Sali Koncertowej NOSPR.  

***

Tytuł audycji: Audycja muzyczna
Autor: Mariusz Owczarek
Data emisji: 25.02.2020
Godzina emisji: 15.07

SPONSOR 
Sponsor

Czytaj także

Szymon Sutor i Mateusz Pospieszalski gośćmi Mariusza Owczarka

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2019 01:00
Kompozytor i dyrygent Szymon Sutor debiutuje albumem nagranym z jazzowym septetem i orkiestrą smyczkową. Gościem specjalnym płyty jest znakomity saksofonista Adam Pierończyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mało obiektywnie" pełne muzycznych gości

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2019 01:00
Przyszłoroczna maturzystka, saksofonistka Marta Wajdzik debiutuje albumem "My Planet", nagranym w Studiu S-4 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maciej Tubis gościem Mariusza Owczarka

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2020 01:00
Pianista, kompozytor i lider tria opowiadał o dwóch płytach swojego zespołu wydanych w 2019 roku.
rozwiń zwiń