Stanisław Soyka w hołdzie Janowi Pawłowi II

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 23:59
W setną rocznicę urodzin Jana Pawła II Program 3 Polskiego Radia zaprezentował nagrania upamiętniające papieża Polaka. 18 maja 2020 roku po godz. 23.05 mogliśmy posłuchać "Tryptyku rzymskiego" Stanisława Soyki do słów napisanych przez Jana Pawła II.
Audio
  • "Tryptyk rzymski". Muzyczny hołd Stanisława Soyki dla papieża Polaka (Trójka)
Stanisław Soyka
Stanisław SoykaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Płyta zawiera kompozycje muzyczne Stanisława Soyki do słów "Tryptyku rzymskiego" napisanego przez Jana Pawła II. W nagraniu albumu muzykowi towarzyszył: poznański chór męski Affabre Concinui, dwie śpiewaczki (alt), kontrabasista oraz Kwintet Smyczkowy. Gościnnie na płycie także Janusz "Yanina" Iwański.

Pierwsza część "Strumień" to piękna refleksja nad upływem czasu; refleksja dotycząca poszukiwania źródła. Oto wielki papież daje tutaj świadectwo swojej pokory, niewinności, zdziwienia, swojego zachwytu i zdumienia; jest człowiekiem zadającym pytanie, człowiekiem takim jak my.

Druga część - "Medytacja nad Księgą Rodzaju u wejścia do Kaplicy Sykstyńskiej" - to z kolei refleksja nad początkiem i końcem, poszukiwanie początku i końca za pośrednictwem dzieła Michała Anioła. W końcu trzecia część to historia Abrahama, jego syna, jego posłuszeństwa, wiary, miłości i przymierza jakie zawarł z nim Bóg.

Jeżeli chodzi o przybliżenie sposobu, w jaki myślę i czego należy się spodziewać w sensie muzycznym, to, po pierwsze, jest to utwór dla śpiewaków. Ja jestem solistą w tym wypadku, aczkolwiek w przyszłości może to być ktoś inny. Zaśpiewa także wokalny sekstet męski, wspaniały zespół z Poznania Affabre Concinui. Zapraszamy dwie panie, dwa alty, które będą śpiewały w sekwencjach stylizowanych na muzykę gospel spiritual. Do tego kontrabas, mój fortepian oraz kwintet smyczkowy. Przy czym kwintet smyczkowy prawdopodobnie nagra swoją partię na instrumentach starych, budowanych na planach renesansowych, wręcz do tego stopnia wiernie, że struny instrumentów są robione z jelit zwierzęcych. Będzie to bardzo ciekawe połączenie kolorystyczne współczesnych instrumentów (mimo że akustycznych) i współczesnych brzmień wokalnych z tym archaicznym właśnie brzmieniem starych instrumentów smyczkowych.

Mam uczucie wielkiej radości i jednocześnie odpowiedzialności. Tryptyk Rzymski Jana Pawła II to wspaniałe świadectwo wypowiedziane niezwykłą poetycką wrażliwością autora. Czuję się zaszczycony tym zadaniem, jakie dane mi było otrzymać i dołożę wszelkich starań, by w jak najwłaściwszy i najpiękniejszy sposób przybliżyć to dzieło za pomocą dźwięków szerokiej publiczności.

- Stanisław Soyka

Czytaj także

"Niezastąpiony" – święty Jan Paweł II

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 19:00
100 lat temu urodził się Karol Wojtyła, święty Jan Paweł II, papież. Dla wielu był i jest On niezastąpionym człowiekiem. Rok 2020 jest rokiem świętego Jana Pawła II.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trójka na stulecie urodzin papieża Polaka

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 00:00
18 maja 1920 roku urodził się Karol Wojtyła, który po wyniesieniu na Stolicę Piotrową przyjął imię Jan Paweł II. W stulecie urodzin Papieża Polaka w całej Polsce, a także poza jej granicami wspominano pontyfikat następcy świętego Piotra, dyskutowano o wadzę jego spuścizny, a także aktualności jego nauk. Jan Paweł II i historia jego życia stanowiły trzon audycji Programu 3 Polskiego Radia w poniedziałek, 18 maja 2020 roku.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Magiczne miejsce, w którym wybrzmiewa historia. Wirtualne odwiedziny w domu rodzinnym Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 08:52
Papież Polak Jan Paweł II urodził się dokładnie sto lat temu w niewielkim mieszkaniu na pierwszym piętrze kamienicy przy ulicy Kościelnej 7 (dawniej Rynek 2/4) w Wadowicach. Dziś mieści się tu Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II, które rocznie odwiedza ok. 250 tys. osób z całego świata i którego wnętrze możemy zwiedzić online.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież-Pielgrzym. Apostolskie podróże Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 17:31
Papież Jan Paweł II w czasie swojego trwającego 27 lat pontyfikatu odbył 104 pielgrzymki zagraniczne. Które z nich można uznać za te najważniejsze? Jakie przesłania im towarzyszyły?
rozwiń zwiń