Mikropodróże, czyli odkrywanie tkanki miasta

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 00:00
Miasta nie muszą być wyłącznie miejscem pracy, z którego uciekamy przy każdej nadarzającej się okazji. Ich place, ulice i budynki kryją w sobie skarby przeszłości, naznaczonej wspólnym losem ludzi i zwierząt.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Scharfsinn

Posłuchaj
49:33 2020_08_04 23_09_39_PR3_Audycja_muzyczno_publicystyczna.mp3 Jak zaprzyjaźnić się ze swoim miastem? O turystyce lokalnej (Audycja muzyczno-publicystyczna/Trójka)

 

Nauczmy się razem sztuki odkrywania naszych miejscowości. Zwłaszcza że w obliczu postępującej katastrofy klimatycznej lokalna turystyka stanie się prawdopodobnie koniecznością. Poszukajmy też sposobów, by uczynić z nich przyjazną dla wszystkich przestrzeń.


Premie górskie najwyższej kategorii kornhauser 1200.jpg
Kraków z perspektywy rowerowo-poetyckiej

Jednym z gości audycji był Jakub Kornhauser – literaturoznawca, eseista, poeta i autor artykułu zatytułowanego "Gdzie nogi poniosą", który ukazał się w sierpniu na łamach miesięcznika "Znak". Jak pandemia wpłynęła na nasze postrzeganie podróżowania?

– Tak się złożyło, że w dobie pandemii nawet najbliższy spacer, najmniejsze wyjście z domu, było prawdziwą wyprawą i tak naprawdę uchroniło nas zgubnego wpływu nieszczęścia, które nas spotkało. Okazało się, że wielkie wyprawy dla wielu z nas stały się niedostępne, lub przynajmniej trudniej dostępne i musimy skoncentrować się na zwiedzaniu bliższych rejonów i dla wielu z nas jest to problematyczne, jest to powrót do pierwocin samej idei wycieczkowania – mówi Jakub Kornhauser. 

Zdjęcie ilustracyjne  Foto: shutterstock.com/LivePics Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/LivePics

– Okazało się, że najbliższe dzielnice, osiedla też skrywają wiele interesujących zakamarków, które dzięki spacerom możemy odkryć. Być może okażą się one na tyle inspirujące, że wejdzie nam w krew spacerowanie, wykonywanie krótkich, pieszych spokojnych wycieczek – dodaje eseista.

Bądź turystą w swoim mieście – zwiedzaj Kraków/Miasto Kraków

***

Tytuł audycji: Audycja muzyczno-publicystyczna
Prowadzi: Agnieszka Furtak-Bilnik
Goście: dr Jakub Kornhauser (literaturoznawca, poeta, eseista), Arkadiusz Szaraniec (teatrolog, podróżnik, ekolog)
Data emisji: 4.08.2020
Godzina emisji: 23.08

kr

Czytaj także

Morskie głębiny we własnym domu

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 11:15
Dziś w audycji "Byle do 13" Gabriela Darmetko odwiedziła jeden z trzech największych sklepów akwarystycznych w Europie. – Łącznie mamy 100 tys. litrów wody – mówi pracujący tam Tomasz Niewiadomski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kraków z perspektywy rowerowo-poetyckiej

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 10:29
Gdzie w Krakowie można spotkać owce? A brazylijskie meduzy? Jaka jest historia pięty Lenina, który niegdyś stał w Nowej Hucie? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w zbiorze esejów"Premie górskie najwyższej kategorii" Jakuba Kornhausera .
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wsi spokojna, wsi wesoła… O fenomenie agroturystyki

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2020 12:50
Polskie gospodarstwa agroturystyczne przeżywają obecnie prawdziwy renesans. Czy przyczyną tego jest tylko i wyłącznie strach Polaków przed "pandemicznymi" wakacjami za granicą? Na to pytanie odpowiada Aleksandra Klonowska-Szałek, autorka przewodnika "Odetchnij od miasta. Warmia i Mazury".
rozwiń zwiń