Deszcze i upały w Tatrach – jak je przetrwać?

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2020 08:20
Koniec sierpnia to tradycyjnie koniec sezonu turystycznego w Tatrach. Mimo pandemii na tatrzańskich szlakach widać prawdziwe tłumy. Ilość turystów przekłada się na ilość wypadków, które mają miejsce w Tatrach – tylko w ostatnim czasie zginęły dwie osoby. O to, jakich błędów uniknąć, zapytaliśmy ratowników TOPR-u.
Śmigłowiec TOPR nad lądowiskiem w Zakopanem
Śmigłowiec TOPR nad lądowiskiem w ZakopanemFoto: PAP/Grzegorz Momot

Tatry góry burza niebo 1200.jpg
Sezon burzowy w Tatrach już się rozpoczął. Ratownicy apelują o zdrowy rozsądek

Posłuchaj
03:20 2020_08_25-08-13-29_Do_Trojki_zaprasza_Michal_Kirmuc.mp3 Ratownicy TOPR-u o tym, jak uniknąć niebezpieczeństwa w górach (Do Trójki zaprasza Michał Kirmuć)

 

Jak w ukropie

Andrzej Maciata, instruktor TOPR-u przypomina, że często popełnianych grzechem jest nieprzygotowanie się do upalnej aury Tatr. – Bardzo dobra pogoda, wysoka temperatura przy delikatnym wietrze niestety powoduje wzmożone parowanie i szybkie odwodnienie organizmu. Część turystów o tym zapomina. Musimy pamiętać, że przy tak wysokich temperaturach powinniśmy mieć w plecaku dużą ilość napojów. Najlepiej, jeżeli są to płyny izotoniczne – radzi.

morskie oko ludzie east news 1200.jpg
Dobra pogoda przyciągnęła turystów w góry. Tatrzańskie szlaki bardzo zatłoczone

Wychłodzenie – ogromny problem

Kolejnym błędem, który popełniają turyści, jest niezabieranie ze sobą ciepłych ubrań. – Kiedy zaczyna padać deszcz, z dwudziestu kilku stopni robi się dziesięć lub pięć. Wtedy osoba mokra, która nie ma w co się ubrać, ulega wychłodzeniu – przypomina Paweł Skaziński z Tatrzańskiego Parku Narodowego. – Spora liczba turystów wychodzi w Tatry nieodpowiednio przygotowana. Chodzi głównie o obuwie, które stanowi duże niebezpieczeństwo, gdy jest nieodpowiednie  – dodaje ratownik TOPR Adam Marasek.

W grupie siła

Najmniej kłopotliwymi turystami są uczestnicy wycieczek zorganizowanych, a najbardziej – ambitni i wędrujący samotnie. – Uczestnicy wycieczek zorganizowanych bardzo rzadko są naszymi klientami. Często powtarza się, że należy chodzić z przewodnikami. Takie są wymogi – podsumowuje naczelnik TOPR-u Jan Krzysztof. 

Akademia Górska TOPR - Odcinek 1 - Burze W Górach/Polskie Himalaje 

***

Tytuł audycji: Do Trójki zaprasza Michał Kirmuć
Autor materiału reporterskiego: Przemysław Bolechowski
Data emisji: 25.08.2020
Godzina emisji: 7.41

kr/gs

Czytaj także

Nie taki czarny jak go malują. O "Niemapie" Górnego Śląska

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 06:26
Kiedy myślimy o Górnym Śląsku, przed oczami stają nam huty, kopalnie i unoszący się nad nimi smog. W tym regionie jednak jest więcej zieleni, niż nam się wydaje i o tym przekonują nas Śląskie Lasy Państwowe, wydając "Niemapę" Górnego Śląska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdzie opalimy się mocniej? Pytamy naukowców!

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 07:46
Gdzie opalimy się bardziej – leżąc w trawie na działce czy na piasku nad morzem? A może w górach? Jak działają kremy z filtrem UV? Zanim zdecydujemy, gdzie rozłożymy nasz koc lub ręcznik, rozłóżmy opalanie się na czynniki pierwsze i to z pomocą naukowców!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Streamingi z miejscowości turystycznych coraz popularniejsze

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2020 07:46
W czasach, gdy kamery i dostęp do internetu są niemal wszędzie, podróżowanie palcem po mapie zostało zastąpione przez podróżowanie… kursorem po ekranie. Coraz więcej osób, które w te wakacje zostali w domu, ogląda streamingi z kamer pogodowych umieszczonych w najpiękniejszych miejscowościach turystycznych w Polsce i na świecie. 
rozwiń zwiń