Nastolatek w pandemii – jak go wspierać?

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2020 16:55
Może wydawać się, że nastolatki podchodzą do zagrożenia związanego z pandemią koronawirusa szczególnie beztrosko. Z badań przeprowadzonych przez psychologów i studentów Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu wynika jednak coś zupełnie przeciwnego – to szczególnie one odczuwają bardzo intensywny lęk przed zakażeniem. Zwłaszcza że rozpoczęcie roku szkolnego już za kilka dni.
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/eamesBot

Posłuchaj
04:01 2020_08_26-16-43-16_Do_Trojki_zaprasza_Justyna_Grabarz.mp3 Nowy rok szkolny w cieniu koronawirusa. Co to znaczy dla nastolatków? (Do Trójki zaprasza Justyna Grabarz)

 

Dlaczego emocjonalne radzenie sobie z pandemią sprawia większą trudność nastolatkom niż dorosłym? Jakie są symptomy depresji u nastolatków? Jakiego rodzaju wsparcie powinni otrzymywać od rodziców i opiekunów? Na te

dziewczyna dziecko nastolatka nauka komputer 1200.jpg
Jak stworzyć dziecku korzystne warunki do nauki?

pytania odpowiada psycholog i wykładowca DSW dr Beata Rajba.

– Nastolatki zostały niejako zostawione same sobie – stwierdziła jedna z autorek przeprowadzonych badań. – Założyliśmy sobie, że mają przedłużone wakacje i część z nich poradziła sobie, uznając, że zagrożenie ich nie dotyczy. Jak wynika z badań, duża grupa licząca ok. 44 proc. dzieci i nastolatków, które zmagają się z objawami depresji i lęku – informuje. 

smutek depresja pixabay 1200x660.jpg
Kryzysy psychiczne – jak sobie z nimi radzić?

Wiek nastoletni to u większości młodych ludzi czas buntu, huśtawek nastrojów i wybuchów złości. Jak wyjaśnia dr Beata Rajba są zachowania, które wyraźnie odróżniają nastoletni bunt od depresji. – Powinny nas zaniepokoić zachowania mocno buntownicze, ale też nadmierne wycofanie, objadanie się lub głodzenie, chudnięcie, płaczliwość – wymienia ekspertka. – Zachowania, które odstają od normy i trwają dłużej niż dwa tygodnie, są powodem do skonsultowania się przynajmniej z psychologiem szkolnym – dodaje.

– Nastolatki potrzebują, żebyśmy ich słuchali ich obaw. Potrzebują wypowiedzieć swoje obawy i usłyszeć, co my o tym myślimy. Trzeba słuchać i mówić im prawdę, ale nie w formie alarmującej, tylko uspokajającej – podsumowuje.

Dół czy depresja? - Strefa Młodzieży SWPS/\Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS

***

Tytuł audycji: Do Trójki zaprasza Justyna Grabarz
Gość: dr Beata Rajba (psycholog, wykładowca Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu) 
Data emisji: 26.08.2020
Godzina emisji: 16.43

kr

Czytaj także

Dzieci i rodzice w walce z depresją

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2020 23:56
– Często, kiedy trafia do mnie nastolatek, który zaczyna mieć objawy depresji, moje poczucie jest takie, że chętnie skierowałabym na terapię rodziców tego dziecka. Nie chodzi o to, żeby oskarżać rodziców, ale o to, żeby o nich zadbać  – mówiła w Trójce psychiatra i psychoterapeutka Katarzyna Szaulińska na kilka dni przed Ogólnopolskim Dniem Walki z Depresją, przypadającym na 23 lutego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NIEferie – jak zadbać o siebie i rodzinę w trakcie epidemii?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2020 14:00
Czwartek 12 marca był pierwszym dniem, który dla dzieci nie rozpoczął się dźwiękiem budzika. W obliczu wyjątkowej sytuacji, która ogarnęła cały kraj, zarówno one, jak i dorośli muszą spędzać jak najwięcej czasu w domowym zaciszu, co skłania do zadawania pytań o sposób zagospodarowania nadprogramowych godzin z naszymi najbliższymi oraz jakość nauki online.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy chorobie psychicznej można zapobiec?

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2020 02:00
Czy na chorobę psychiczną skazują nas geny, a my nie mamy na nią żadnego wpływu? Czy może jest odwrotnie? Jeżeli możemy zapobiec chorobom psychicznym, to którym? Jak to zrobić? – Bardzo niewiele jest sytuacji, w których zaburzenie jest zdeterminowane – mówi psychiatra dr Andrzej Cechnicki.
rozwiń zwiń