Jak gra "Janko Muzykant"? Odnaleziono ścieżkę dźwiękową do przedwojennego filmu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak gra "Janko Muzykant"? Odnaleziono ścieżkę dźwiękową do przedwojennego filmu
Stefan Rogulski jako tytułowy Janko MuzykantFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

– To nawet nie jest szczęśliwe znalezisko, ale po prostu sensacja – mówi Michał Pieńkowski, filmograf z Filmoteki Narodowej-Instytutu Audiowizualnego, który odkrył we Włoszech zagubioną kinematograficzną perłę w postaci ścieżki dźwiękowej do filmu "Janko Muzykant" z 1930 roku.

Posłuchaj

3:06
Zagubiona ścieżka dźwiękowa do "Janko Muzykanta" odnaleziona we Włoszech (Do Trójki zaprasza Michał Kirmuć)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Janko Muzykant KADR 1200 FINA mat prasowe .png
Odnaleziono muzykę do filmu "Janko Muzykant"

Muzykę do filmowej adaptacji noweli Henryka Sienkiewicza stworzyli Grzegorz Fitelberg i Leon Schiller. "Janko Muzykant" był jednym z pierwszych wyprodukowanych w Polsce pełnometrażowych filmów dźwiękowych. Nakręcono go w Warszawie i okolicach, a następnie udźwiękowiono w studiu w Berlinie. 

Jak to się stało, że warstwa wizualna i dźwiękowa "Janko Muzykanta" uległy rozdzieleniu, a na ponowne ich połączenie musieliśmy czekać aż 90 lat?

– Niejeden wczesny film dźwiękowy, nie tylko polski, ale i europejski, dotrwał do naszych czasów z zaginioną ścieżką dźwiękową. Ścieżki dźwiękowe były zapisywane na oddzielnym nośniku, na płytach gramofonowych – wyjaśnia Michał Pieńkowski.

– Już wiemy, że brakuje tam pewnych fragmentów. Być może zaginęły w czasie pożogi wojennej. Filmy były dystrybuowane na taśmie, często uszkadzały się w trakcie projekcji, a operatorzy po prostu odcinali uszkodzone fragmenty – dodaje Anna Sienkiewicz-Rogowska, zastępca dyrektora Filmoteki Narodowej-Instytutu Audiowizualnego.

"

🗣 „Janko Muzykant” odzyskał głos! 🗣 We Włoszech odnalazła się zaginiona 🎶 ścieżka dźwiękowa do przedwojennego polskiego...

Opublikowany przez Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny Wtorek, 25 sierpnia 2020

Nowela "Janko Muzykant" Henryka Sienkiewicza z 1879 roku opowiada o losach chorowitego chłopca Janko żyjącego w polskiej wsi znajdującej się pod zaborem rosyjskim. Jest niezwykle zafascynowany muzyką i ma wielki talent w tej dziedzinie, lecz budzi to niezrozumienie mieszkańców wsi. Gdy zafascynowany dźwiękiem skrzypiec główny bohater skrada się do dworu, by dotknąć instrumentu, zostaje przyłapany i skazany na chłostę. Nowela kończy się śmiercią chłopca.

Autor scenariusza filmowej wersji Ferdynand Goetel wraz z reżyserem Ryszardem Ordyńskim zdecydowali się na opowiedzenie dziejów Janko Muzykanta w bardziej optymistycznym tonie. – Treść noweli jest tutaj wykorzystana jako punkt wyjścia. Początek filmu to dzieje opisane przez Henryka Sienkiewicza, natomiast główny bohater nie ginie jako dziecko. Ląduje w domu poprawczym, a później robi karierę skrzypka. Można powiedzieć, że ten film to późniejsze dzieje tego bohatera – opowiada filmograf.


Stefan Rogulski jako Janko Muzykant i Antoni Bednarczyk jako Ekonom w jednej ze scen filmu Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe Stefan Rogulski jako Janko Muzykant i Antoni Bednarczyk jako Ekonom w jednej ze scen filmu Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Filmoteka Narodowa Instytutu Audiowizualnego planuje pokazać pełną, zrekonstruowaną wersję filmu w kwietniu 2021 roku, w ramach święta niemego kina w warszawskim kinie Iluzjon. Potem "Janko Muzykant" ruszy w światową trasę – już został zaproszony do San Francisco na Silent Film Festival.

***

Tytuł audycji: Do Trójki zaprasza Michał Kirmuć
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 27.08.2020
Godzina emisji: 7.42

kr/gs

Polecane