Łagodna dyscyplina, czyli jak wychować szczęśliwe dziecko

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2020 00:00
Ukazała się właśnie książka pt. "Łagodna dyscyplina. Jak wychować samodzielne, empatyczne i szczęśliwe dzieci" autorstwa Sary Ockwell-Smith. Znajdziemy w niej opisane metody działania, przykładowe scenariusze i prawdziwe historie, które pomogą rodzicom zrozumieć, dlaczego dzieci źle się zachowują i jak mogą reagować skutecznie, a zarazem z empatią i miłością.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Dejan Dundjerski

"Łagodna dyscyplina. Jak wychować samodzielne, empatyczne i szczęśliwe dzieci" autorstwa Sary Ockwell-Smith. "Łagodna dyscyplina. Jak wychować samodzielne, empatyczne i szczęśliwe dzieci" autorstwa Sary Ockwell-Smith.

Sarah Ockwell-Smith obala wiele mitów, które nagromadziły się wokół kar i motywowania dzieci, i proponuje alternatywne, efektywne podejście, u którego podstaw leży szacunek do dziecka. Nie należy jednak mylić go z rozpieszczaniem czy ignorowaniem niepożądanych zachowań – w centrum jej metody leżą zrozumienie i realistyczne oczekiwania względem dzieci, a także właściwe reagowanie na złe zachowanie. Proponowana przez nią łagodna dyscyplina skupia się na nauczaniu i uczeniu się zamiast na karach i nagrodach. Stanowi złoty środek między bezstresowym wychowaniem a programowaniem dziecka idealnego.


Posłuchaj
50:56 2020_08_26 23_08_01_PR3_Audycja_muzyczno_publicystyczna.mp3 Czym jest łagodne wychowanie? (Audycja muzyczno-publicystyczna/Trójka)

 

Znakiem rozpoznawczym Sarah Ockwell-Smith jest praktyczne, świeże podejście i skupienie się nie tyle na "filozofii" i teoretyzowaniu, ile na zaradzeniu konkretnym problemom.

Książka uwzględnia trudności występujące zarówno po stronie dzieci, jak i rodziców. Autorka pokazuje, jak wzajemne zrozumienie potrzeb przynosi rozwiązania problemów, i pomaga osiągnąć bliskość, a nie są to zwykle słowa kojarzone z dyscypliną!

Na temat książki i samej łagodnej dyscypliny rozmawiam z socjolożką Anną Kario-Skoczylas.

***

Tytuł audycji: Audycja muzyczno-publicystyczna
Prowadzi: Agnieszka Furtak-Bilnik
Goście: Anna Kario-Skoczylas (socjolożka, edukatorka, trenerka fundacji Familylab Polska) 
Data emisji: 26.08.2020 
Godzina emisji: 23.08

Czytaj także

Jak wspierać rozwój chłopców?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2020 23:58
– Chłopięcy świat jest specyficznym światem, w którym mieszają się role dziecka i mężczyzny – mówił w Trójce psycholog Jarosław Żyliński. Co powinni robić rodzice i opiekuni, by wejść w ten świat w sposób komfortowy dla obu stron i go rozwijać?
rozwiń zwiń

Czytaj także

O bezstresowym wychowaniu

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2020 22:00
Na to hasło jedni rodzice reagują nerwowo, inni oddychają z ulgą, a jeszcze inni przewracają oczami. Bezstresowe wychowanie – czyli jakie? Czy na pewno dobrze ten termin rozumiemy? Czy to w ogóle możliwe?
rozwiń zwiń