Zanim pojawi się nadwaga. Jak zmienić nasze nawyki?

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2020 22:19
–  Każde działania mające na celu walkę z nadwagą i otyłością i rozwojem licznych chorób wynikających z nadmiernej masy ciała jest dobrym działaniem. 74 różne badania prowadzone na świecie pokazują jednak, że wprowadzenie podatku cukrowego nie zmieniają stanu zdrowia – przekonuje dr Hanna Stolińska, dietetyk. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Pressmaster

Posłuchaj
21:26 2020_08_28 16_23_46_PR3_Do-Trojki_Zaprasza_Piotr_Firan.mp3 Jak od najmłodszych lat kształtować zdrowe nawyki żywieniowe? (Do Trójki zaprasza Piotr Firan)

shutterstock  otyłoś samotność 1200.jpg
OD-WAGA. Jak walczyć ze stereotypami dotyczącymi otyłości i pomagać chorym?

Dlaczego tak się dzieje? – Badania pokazują, że podatek uderza głównie w osoby najbiedniejsze, bo to one głównie spożywają takie napoje. Wzrost ceny o kilka groszy nie skłoni ich do nie kupowania, ewentualnie zaczną szukać tańszych zamienników, które nie są zdrowsze – prognozuje rozmówczyni Piotra Firana.  


Posłuchaj
02:48 _PR3_AAC 2020_08_28-16-16-16 Podatek cukrowy za i przeciw.mp3 Podatek cukrowy za i przeciw (Do Trójki zaprasza Piotr Firan)

 

Edukacja kluczem w walce z nadwagą

Jak przyznaje dr Hanna Stolińska podczas zajęć, które prowadzi dla dzieci, największe wrażenie na uczestnikach robią piramidki z cukru pokazujące, ile go jest, w poszczególnych produktach. W jej ocenie dotarcie do dzieci z tą wiedzą jest kluczowe. – Zacznijmy od dziecka. Dzieci się uczą (o zdrowym odżywianiu – przyp.red.) i później stają dorosłymi i mogą wpływać na swoje dzieci. Trzeba zacząć od najmłodszych, ale też uczyć rodziców i dziadków – wylicza dietetyk, bo problemem są błędy w żywieniu przekazywane z pokolenia na pokolenia. 


shutterstock kobieta koktail zdrowie 1200.jpg
Pokrzywa w diecie? Na zdrowie!

Skąd skokowy wzrost problemów z nadwagą?

Żywność coraz częściej zamawiamy, za to coraz rzadziej jesteśmy aktywni fizycznie. Problemem jest także to, że jemy nie tylko dlatego, że jesteśmy głodni. – Żywność spełnia nie tylko rolę energetyczną i odżywczą, ale także jako zaspokojenie swoich potrzeb emocjonalnych – zauważa gość Trójki. 

Dr Hanna Stolińska podpowiadała jak rozmawiać z dzieckiem o jedzeniu i tym, co jest zdrowie. Radziła jak uczyć robienia zakupów, a także jak czytać etykiety na produktach spożywczych. 

Cukier szybko dodaje energii i poprawia nastrój, ale tylko na krótką metę. Choć lista przykrych skutków nadużywania cukru jest długa i znana, to jednak niełatwo go odstawić, fot. PAP/Maria Samczuk Cukier szybko dodaje energii i poprawia nastrój, ale tylko na krótką metę. Choć lista przykrych skutków nadużywania cukru jest długa i znana, to jednak niełatwo go odstawić, fot. PAP/Maria Samczuk

***

Tytuł audycji: Do Trójki zaprasza Piotr Firan
Gość: dr Hanna Stolińska (dietetyk i autorka książek o zdrowym odżywianiu)
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 28.08.2020
Godzina emisji: 16.23

gs

Czytaj także

Otyłość – poważna choroba, którą należy leczyć

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2018 00:00
Ta choroba to jeden z największych problemów XXI wieku. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaliczyła otyłość do grupy chorób cywilizacyjnych i mówi o epidemii.
rozwiń zwiń