Kieleckie melodie i współczesne teksty. Tęgie Chłopy w selekcji WOMEX 2020

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 06:51
WOMEX, czyli World Music Expo to najważniejsza impreza na świecie poświęcona muzyce etnicznej, folkowej i muzyce świata. Wydarzenie odbędzie się w Bukareszcie w dniach 21-25 października. Spośród kilku tysięcy zgłoszonych zespołów jury wybrało kilkanaście grup z całego świata, w tym wywodzącą się z Kielecczyzny kapelę Tęgie Chłopy.
Tęgie Chłopy
Tęgie ChłopyFoto: tegiechlopy.pl

Posłuchaj
09:16 2020_08_31 06_41_09_PR3_Do_Trojki_zaprasza_Michal_Kirmuc.mp3 Tęgie Chłopy w oczekiwaniu na WOMEX 2020 i koncert w studiu A. Osieckiej (Do Trójki zaprasza Michał Kirmuć)

 

"Żeby sufit się podnosił"

Jak sami o sobie piszą członkowie 9-osobowej grupy, "Kapela Tęgie Chłopy kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Nazwa zespołu jest muzyczną deklaracją: Chłopy grają przede wszystkim kieleckie "chłopy" – trójmiarowe, śpiewne melodie typowe dla wschodniej Kielecczyzny, zwane także "światówkami" lub "śpiwami". Tęgie Chłopy chcą grać do tańca tak, żeby "sufit się podnosił" – jak to się ponoć zdarzało na zabawach ogrywanych przez słynną kapelę braci Witkowskich. W podnoszeniu sufitu wydatnie pomaga obecność mocnej sekcji dętej – trąbki, klarnetu i tuby."

★ Polka Ociesęcka - Tęgie Chłopy WESELE! feat. Stanisław Witkowski/Tęgie Chłopy

Muzyczny, wiejski krajobraz

Tęgie Chłopy wydały do tej pory dwa albumy: "Dansing" z października 2015 roku oraz "Wesele!" z grudnia 2017 roku. Obecnie przygotowuje swój trzeci album w studiu nagraniowym Polskiego Radia

– Płyta będzie zawierała stare kieleckie melodie i zupełnie współczesne teksty napisane przez naszego skrzypka Marcina Żytomirskiego. Napisał on zupełnie genialne teksty, w których zawarł mnóstw smaczków, które wszyscy znamy z wyjazdów na wieś – to, w jaki sposób ludzie zwracają się do zwierząt, jakie mają powiedzenia. Teksty są adresowane i do dorosłych i do dzieci – opowiada Maniucha Bikont, która w zespole śpiewa i gra na tubie – Będzie to płyta szczególna – dodaje klarnecista Michał Żak.

‼️ Tęgie Chłopy jako jedyny polski zespół na Womex‼️ Official Selection - Regional Stage! No to patrzymy w świetlaną przyszłość...😁 Fot. Joanna Wiedro-Żak @Jarmark Jagielloński w Lublinie

Opublikowany przez Tęgie Chłopy Czwartek, 27 sierpnia 2020

Na żywo w Trójkowym studio

Utwory z nowej płyty na pewno będzie można usłyszeć na żywo już 12 września w Muzycznym Studiu im. Agnieszki Osieckiej, gdzie Tęgie Chłopy pojawią się w towarzystwie etno-jazzowego Lautari.  Istotny dla mnie zespół Lautari obchodzi 20-lecie. Zaprosiliśmy wszystkich byłych członków zespołu. Zagramy z Lautari w ośmioosobowym składzie cały przekrojowy materiał z 20 lat – zapowiada skrzypek Maciej Filipczuk.

***

Tytuł audycji: Do Trójki zaprasza Michał Kirmuć
Autor materiału reporterskiego: Maciej Szajkowski
Data emisji: 31.08.2020
Godzina emisji: 6.42

mat. promocyjne/kr/ml

Czytaj także

Maria Sadowska: "Marakeczi" to utwór z historią w tle

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2020 12:33
– To zapis myśli, to zapis uczuć, zapis podroży – mówiła w Trójce Maria Sadowska o nowym, nagranym wspólnie z Leszkiem Możdżerem, utworze "Marakeczi". Zapowiada on pierwszy po sześcioletniej przerwie album artystki pt. "Początek nocy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy singiel Amy MacDonald w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2020 12:40
Amy Macdonald powróciła z nowym singlem "The Hudson". Słuchacze Trójki jako pierwsi usłyszeli piosenkę w dzisiejszej audycji "Byle do 13" o godz. 12.30.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tauron Nowa Muzyka 2020 – na żywo i w streamingu

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2020 11:24
– Jest specyficznie, ale jesteśmy przygotowani. To będzie inna, ale bardzo ciekawa i udana edycja festiwalu – zapowiada Adam Godziek, szef 15. edycji festiwalu Tauron Nowa Muzyka. Katowickie święto muzyki rozpoczyna się we czwartek 27 sierpnia i potrwa do niedzieli 30 sierpnia.
rozwiń zwiń