Nowa era w prawie dotyczącym schronisk dla zwierząt. "Zmiany będą duże"

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 08:45
Szykują się zmiany w prawie związanym z funkcjonowaniem schronisk dla zwierząt. Pierwszą serię rozmów z niemal 50 organizacjami zorganizował resort rolnictwa. – Mam nadzieję, że następuje nowa era, w której rzeczywiście po raz pierwszy w Polsce będziemy chronić zwierzęta dzięki schroniskom, a nie chronić zwierzęta przed schroniskami – mówi Beata Krupianik z Fundacji KARUNA Ludzie Dla Zwierząt. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/kOliveshadow

Organizacje, które pojawiły się na spotkaniu, reprezentowały "schroniska małe, duże, fundacyjne i prywatne". – Zmiany na pewno będą duże, ponieważ tego wymaga nowelizacja prawa. Rozporządzenie, które aktualnie funkcjonuje, jest już faktycznie nieaktualne, niespełniające wymogów współczesnego dobrostanu zwierząt, czego przykładem mogą być ostatnie interwencje dotyczące przechowywania zwierząt w schroniskach – powiedział Wojciech Albert Kurkowski, pełnomocnik ministra rolnictwa i rozwoju wsi do spraw ochrony zwierząt.

Posłuchaj
03:21 2020_08_31-08-38-26_Do_Trojki_zaprasza_Michal_Kirmuc.mp3 MRiRW zapowiada odnowę w prawie dotyczącym warunków w schroniskach dla zwierząt (Do Trójki zaprasza Michał Kirmuć)

Przypomnijmy – w czerwcu tego roku w schronisku w Radysach w województwie warmińsko-mazurskim zorganizowano akcję ratunkową, w której uczestniczyli przedstawiciele organów ścigania i obrońcy praw zwierząt. Tylko pierwszego dnia odebrano ponad 70 psów i kotów, które wymagały natychmiastowej pomocy. Podczas interwencji w schronisku śledczy zabezpieczyli także amunicję i broń. Zatrzymano też osobę poszukiwaną przez wymiar sprawiedliwości. Umowę z Radysami miało podpisanych kilkadziesiąt samorządów.

– Chcielibyśmy stworzyć prawo, które będzie lepsze i które będzie faktycznie lepiej chroniło zwierzęta. W obecnym rozporządzeniu nie ma nic na temat wielkości kojców ani dla psów, ani dla kotów. Zaproponowaliśmy minimalne wymiary kojców. Mówiliśmy o ich wysokości, ich wymiarach, ilości półek, kuwet dla kotów, które mają się tam znaleźć – dodał Albert Kurkowski.

Oprócz wdrożenia w życie planów dotyczących wymiarów kojców planuje się stworzenie systemu znakowania zwierząt domowych i gospodarskich oraz umieszczenie ich w bazie wraz z danymi właściciela. – W krajach Unii Europejskiej te systemy funkcjonują od dawna, a problemu bezdomności zwierząt nie ma – skomentował Główny Lekarz Weterynarii Bogdan Konopka.

– Dzisiejsze spotkanie to przykład zebrania się grup społecznych, które w różnych sektorach działalności zajmują się zwierzętami. Te osoby w końcu zaczynają ze sobą współpracować. Przez wiele lat było to niemożliwe. Funkcjonowaliśmy na dokumentach prawnych, które nie miały pokrycia w rzeczywistości. Mamy sukces po dwóch miesiącach pracy zespołu – powiedział w środę 26 sierpnia Dawid Fabjański z fundacji Animal Rescue.

***

Tytuł audycji: Do Trójki zaprasza Michał Kirmuć
Autor materiału reporterskiego: Michał Fedusio
Data emisji: 31.08.2020
Godzina emisji: 6.42

IAR/kr/gs

Czytaj także

Zrozumieć naszego zwierzaka

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020 13:00
Z tego, jak postrzegamy nasze zwierzęta domowe, może się brać bardzo wiele nieporozumień.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak słyszą zwierzęta?

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2020 13:00
– Kocie ucho potrafi poruszać się w 180 stopniach. Wybierają sobie dźwięki, na które reagują i są w tym bardzo podobne do psów – mówi Aneta Awtoniuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pies i człowiek – od zawsze razem

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2020 11:00
Pies to nieodłączny towarzysz człowieka – przede wszystkim zapewnia nam towarzystwo, ale także pomaga w tropieniu przestępców, w terapii i chroni nas przez niebezpieczeństwem. Psy znamy od zawsze, ale skąd one właściwie wzięły się w naszym życiu? Na to pytanie odpowiedział człowiek, który o tych zwierzętach wie wszystko, czyli trener i behawiorysta psów Łukasz Wacławski.
rozwiń zwiń