Nowy rok szkolny – nowe zasady i środki ostrożności

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 17:22
Po trzech miesiącach nauki zdalnej i dwóch miesiącach wakacji 4,6 mln polskich uczniów wróciło do szkół. Ze względu na sytuację epidemiczną w tym roku inauguracje nowego roku szkolnego wyglądały inaczej niż zazwyczaj. 
1 września dla 4,6 mln uczniów rozpoczął się nowy rok szkolny 20202021, a szkoły wracają do stacjonarnego nauczania
1 września dla 4,6 mln uczniów rozpoczął się nowy rok szkolny 2020/2021, a szkoły wracają do stacjonarnego nauczaniaFoto: shutterstock.com/Natalia Duryagina

Posłuchaj
03:47 2020_09_01-17-15-12_Do_Trojki_zaprasza_Mariusz_Owczarek_szkola.mp3 Nowy rok szkolny inny niż zwykle (Do Trójki zaprasza Mariusz Owczarek)

 

Od pierwszego dnia w ławce

W Szkole Podstawowej nr 25 im. KEN w Warszawie nie było uroczystej akademii. Dzieci rozpoczęły nowy rok szkolny, biorąc udział w lekcjach. – Tak naprawdę dzisiaj szkoła pracuje normalnie. Podkreślamy ten dzień strojem galowym, spotkaniami z wychowawcami klas. Przespaceruję się po szkole i odwiedzę każdą klasę, złożę życzenia. I to wszystko. Rodzice zostają na zewnątrz, by zminimalizować zagrożenie epidemiologiczne – mówi dyrektor placówki Tomasz Ziewiec.

shutterstock_szkoła koronawirus 1200.jpg
Sandomierz gotowy na powrót do nauki

Szkolne korytarze bez tłoku

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 25 są zobowiązani nosić maseczki w przestrzeni wspólnej. Poza tym wszystkie lekcje odbywają się w jednej sali lekcyjnej. Dzieci przebierają się w szatni i idą do wyznaczonych sal lekcyjnych, by nie grupowały się na szkolnych korytarzach. Tam czekają na nich wychowawcy. Lekcje trwają 55 minut, bo zawierają w sobie przerwę. Nauczyciel decyduje, kiedy tę przerwę ogłosi – po 20, po 30 czy po 40 minutach, żeby nie robić tłoków na korytarzach – wyjaśnia dyrektor.

W Szkole Podstawowej nr 16 w Przemyślu  Foto: PAP/Darek Delmanowicz W Szkole Podstawowej nr 16 w Przemyślu Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Podział na strefy i dodatkowe wejścia

W Nowym Sączu i w powiecie nowotarskim, które są w tzw. strefie czerwonej dzieci, które przyszły na rozpoczęcie roku, spotkały się z wychowawcami w przydzielonych klasach o wyznaczonych godzinach. Dyrekcje szkół wyznaczały strefy, w których mogli przebywać uczniowie z danych klas, a w miarę możliwości były także uruchamiane dodatkowe wejścia do szkół. Podobnie wyglądał początek roku w szkołach w Zakopanem, które jest w strefie żółtej. Dzieci były podzielone na mniejsze grupy, które oddzielnie spotykały się z nauczycielami. Podczas uroczystości miały założone maseczki.

W dwóch szkołach w woj. pomorskim wprowadzono zdalne nauczanie po tym, jak u dwóch nauczycieli pracujących w tych placówkach wykryto koronawirusa. W obu przypadkach wszyscy pedagodzy zostali objęci kwarantanną.

***

Tytuł audycji: Do Trójki zaprasza Mariusz Owczarek
Autorka materiału reporterskiego: Agnieszka Jasik
Data emisji: 1.09.2020
Godzina emisji: 17.15

IAR/kr

Czytaj także

ZSO 8 w Gdyni – jedyna taka szkoła w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 07:55
Tu zamiast tradycyjnego dzwonka rozbrzmiewają lubiane przeboje, godzinę wychowawczą urozmaica się wspólnym gotowaniem, a sprawdziany pisze się z pomocą smartfonów. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Gdyni to jedyna placówka w naszym kraju działająca pod patronatem Microsoftu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak stworzyć dziecku korzystne warunki do nauki?

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 00:00
– Szkoła już nie pełni swojej roli. Być może dzieciaki czerpały z niej jeszcze kilkadziesiąt lat temu, natomiast dziś szkoła jako instytucja nie pasuje do ducha czasu – mówił w Trójce dr Mikołaj Marcela, autor książki pt. "Jak nie zwariować ze swoim dzieckiem. Edukacja, w której dzieci same chcą się uczyć i rozwijać".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwszy dzwonek w dobie pandemii. Czy szkoły są przygotowane na powrót uczniów?

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2020 06:25
Przed nami ostatni już weekend wakacji. W szkołach trwają przygotowania do nowego roku szkolnego. Dyrektorzy placówek i samorządy zachodzą w głowę, jak skutecznie ochronić uczniów i personel przed koronawirusem. – Nie mamy pewności, czy wszystko nam dobrze zagra – mówi Maciej Gryczewski, dyrektor szkoły podstawowej w Reczu.
rozwiń zwiń