Syreny nad Wieluniem i Westerplatte. Obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 17:00
1 września w godzinach 4.40 i 4.45 w Wieluniu i na gdańskim Westerplatte rozpoczęły się obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Ataki Niemiec na te miejsca rozpoczęły walki 1 września 1939 roku.
Gdańsk, 01.09.2020. Przelot samolotów podczas uroczystości przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte
Gdańsk, 01.09.2020. Przelot samolotów podczas uroczystości przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na WesterplatteFoto: PAP/Adam Warżawa

Półwysep obudziły syreny alarmowe

W uroczystościach na Westerplatte wzięli udział między innymi prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, marszałek Senatu Tomasz Grodzki oraz minister obrony Mariusz Błaszczak. Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża. Tuż przed 4:45 zabrzmiały syreny, które miały przypominać o ataku Niemców na polską Wojskową Składnicę Tranzytową, która znajduje na gdańskim półwyspie. Żołnierze Wojska Polskiego odczytali Apel Pamięci oraz oddali salut armatni. Gdańskie uroczystości organizuje Wojsko Polskie, które przejęło je od władz Gdańska.

Uroczystości przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte w Gdańsku Uroczystości przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte w Gdańsku

Przemówienie powitalne wygłosił gospodarz uroczystości Mariusz Błaszczak. – Spotykamy się w tym wyjątkowym miejscu i podkreślamy, że dzielność żołnierzy Wojska Polskiego ma charakter legendarny. Oddajemy im hołd. – mówił minister obrony narodowej.

Posłuchaj
03:36 2020_09_01-16-13-07_Do_Trojki_zaprasza_Mariusz_Owczarek_Westerplatte.mp3 Poranne uroczystości rocznicowe na Westerplatte (Do Trójki zaprasza Mariusz Owczarek)

 

Noty identyfikacyjne dla rodzin poległych

polacy na frontach ii wojny światowej serwis specjalny wojna światowa.jpg
Polacy na frontach II wojny światowej – zobacz serwis specjalny

Ważną częścią uroczystości było wręczenie przez prezydenta Andrzeja Dudę not identyfikacyjnych rodzinom żołnierzy, których szczątki znaleziono w ubiegłym roku na Westerplatte. Szczątki Obrońców Westerplatte znaleziono podczas badań archeologicznych.

Zwracając się do rodzin poległych żołnierzy, prezydent Andrzej Duda nawiązał do słów polskiego hymnu narodowego. – Ze wzruszeniem śpiewałem nasz hymn ze słowami "Jeszcze Polska ni zginęła, kiedy my żyjemy" Jakże w kontekście odnalezienia szczątków żołnierzy tutaj na Westerplatte, te słowa są znamienne – mówił prezydent.


Posłuchaj
03:14 2020_09_01 16_47_03_Do_Trojki_zaprasza_Mariusz_Owczarek_Westerplatte_2.mp3 Pięciu Westerplatczyków odzyskało swoje imię (Do Trójki zaprasza Mariusz Owczarek)

 

Obrońcom półwyspu została poświęcona konferencja "Polegli na Westerplatte. Groby i szczątki westerplatczyków w świetle badań archeologicznych, genetycznych i historycznych oraz w kontekście procedur prawnych" w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. 

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podczas konferencji naukowej poświęconej poległym Westerplatczykom w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku PAP/Piotr Gliński Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podczas konferencji naukowej poświęconej poległym Westerplatczykom w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku PAP/Piotr Gliński

W rocznicę ataku na bezbronne miasto

Pamięć pierwszych cywilnych ofiar II wojny światowej uczczono również w Wieluniu. Na to miasto 1 września 1939 roku spadły pierwsze bomby. W uroczystościach wzięli udział świadkowie historii, premier Mateusz Morawiecki, przedstawiciele władz oraz mieszkańcy miasta. Punktualnie o 4:40 nad Wieluniem rozbrzmiały syreny, dokładnie tak jak 81 lat temu, gdy nad miastem pojawiło się 29 niemieckich sztukasów.

Posłuchaj
03:45 2020_09_01-16-20-46_Do_Trojki_zaprasza_Mariusz_Owczarek_Wieluń.mp3 Wieluń – to tu II wojna światowa miała swój początek (Do Trójki zaprasza Mariusz Owczarek)

 

– Nalot niemieckiego Luftwaffe zamienił 75 proc. budynków tego miasta w ruiny, w tym szpital pod wezwaniem Wszystkich Świętych, synagogę, stojący nieopodal kościół. Około 1200 mieszańców poniosło śmierć – mówił podczas uroczystości burmistrz Wielunia Paweł Okrasa.

– Historycy często pytają: dlaczego Wieluń? Dlaczego właśnie to bezbronne miasto bez czołgów, bez broni, bez umocnień, bez strategicznego znaczenia padło niemieckich nalotów? Na to pytanie trudno znaleźć odpowiedź w języku wojny. To była nie tylko wojna totalna, ale totalitarna, bo rozpętana przez dwa totalitarne reżimy. Totalitarne w swoim zamyśle, niszczycielskie, barbarzyńskie i w całym tego słowa znaczeniu zbrodnicze, ludobójcze – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Wieluń: Niemcy zbombardowali śpiące miasto, w którym nie było wojska - Jan Tyszler. Świadkowie Epoki/Świadkowie Epoki

***

Tytuł audycji: Do Trójki zaprasza Mariusz Owczarek
Autorzy materiałów reporterskich: Agnieszka Drążkiewicz, Karol Darmoros, Dawid Grygorcewicz
Data emisji: 1.09.2020
Godziny emisji: 16.13, 16.20, 16.47

IAR/kr

Czytaj także

Dzień, który stał się początkiem długiej nocy

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 09:00
81 lat temu, bez wypowiedzenia wojny, Polska została napadnięta przez Niemcy. Tym samym, rozpoczął się największy i najkrwawszy konflikt w historii – II wojna światowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Marek Kornat: ZSRR ponosi współodpowiedzialność za wywołanie II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 16:55
- Z historykami niemieckimi można dyskutować, przy wszystkich różnicach, ten dialog funkcjonuje w historiografii. Natomiast to, co się dzieje po stronie Rosji, uniemożliwia jakąkolwiek rzeczową wymianę argumentów - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Marek Kornat (Instytut Historii Polski PAN).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Enigma - jak Polacy złamali wojenny szyfr

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 17:58
81 lat temu wybuchła II wojna światowa. Wojna, która jednak nie toczyła się wyłącznie na frontach, ale była także bitwą w świecie nauki. W tym wyścigu niemały udział wybitni polscy matematycy: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski. 
rozwiń zwiń