75 lat temu powstało zrzeszenie "Wolność i Niezawisłość"

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 16:40
2 września 1945 roku powstała "Wolność i Niezawisłość" – organizacja, która sprzeciwiała się komunistycznej dominacji oraz obecności Armii Czerwonej i NKWD na terenie Polski. Jej członkowie przez lata byli przez władze i propagandę nazywani "bandytami" i "zdrajcami".
Warszawa, styczeń 1947 roku.  Jan Rzepecki zeznaje podczas procesu dowództwa organizacji Wolność i Niezawisłość
Warszawa, styczeń 1947 roku. Jan Rzepecki zeznaje podczas procesu dowództwa organizacji Wolność i Niezawisłość Foto: PAP/Jerzy Baranowski

Posłuchaj
03:14 75_rocznica_powstania_WIN.mp3 2 września 1945 roku powstało Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość (Do Trójki zaprasza Michał Migała)

 

Zrzeszenie "Wolność i Niezawisłość" było polsko cywilno-wojskową organizacją konspiracyjną, której trzon stanowiły pozostałości rozwiązanej Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj. Przez kolejnych kilka lat to właśnie Zrzeszenie "WiN" było najważniejszą i najliczniejszą z organizacji konspiracyjnych, które podjęło walkę, często z bronią w ręku, z nadaną z Kremla władzą komunistyczną.

Wielu żołnierzy za przynależność do WIN i innych organizacji niepodległościowych zapłaciło więzieniem, torturami, a nawet śmiercią i pochówkiem w bezimiennym dole. – Tylko na Rakowieckiej wykonano ponad 350 wyroków śmierci przez rozstrzelanie i powieszenie – mówi Jacek Pawłowicz, dyrektor muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL podczas uroczystości złożenia wieńców przed ścianą straceń.

 Dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych Jacek Pawłowicz (C) podczas uroczystości złożenia wieńców przed ścianą straceń na terenie dawnego więzienia mokotowskiego przed Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie  Foto: PAP/Mateusz Marek Dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych Jacek Pawłowicz (C) podczas uroczystości złożenia wieńców przed ścianą straceń na terenie dawnego więzienia mokotowskiego przed Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie Foto: PAP/Mateusz Marek

W uroczystościach brał również prezes Instytutu Pamięci Narodowej Paweł Szarek, który przypomniał o okrutnych represjach władzy komunistycznej wobec Polaków, którzy domagali się wolności. W tym kontekście zawrócił uwagę na zbrodnię popełnioną na żołnierzach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość", których 1 marca 1951 r. rozstrzelano w więzieniu na warszawskim Mokotowie. Byli to: ppłk Łukasz Ciepliński, mjr Adam Lazarowicz, por. Józef Rzepka, kpt. Franciszek Błażej, por. Józef Batory, Karol Chmiel i mjr Mieczysław Kawalec. Od 2011 r. z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego rocznica tej zbrodni obchodzona jest jako Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

Dziś nie ma wątpliwości, kto był patriotą, a kto zdrajcą. – Członkowie WIN-u i innych organizacji niepodległościowych powrócili do świadomości społecznej jako ci, których wolna Polska chce stawiać jako wzór i przykład następnym pokoleniom – napisał prezydent Andrzej Duda w liście, który podczas dzisiejszych uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza odczytał Dariusz Gwizdała, wiceszef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

IPNtv: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - dyskusja panelowa/IPNtvPL

***

Tytuł audycji: Do Trójki zaprasza Michał Migała
Autor materiału reporterskiego: Mariusz Pieśniewski
Data emisji: 2.09.2020
Godzina emisji: 16.25

pr/kr


Czytaj także

75. rocznica powołania WiN. Uroczysty Apel Pamięci na pl. Piłsudskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 11:15
O godz. 12.00 na placu marsz. Józefa Piłsudskiego rozpoczął się uroczysty Apel Pamięci połączony z ceremonią składania wieńców na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Obchody są związane z 75. rocznicą powołania Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość".
rozwiń zwiń

Czytaj także

75. rocznica powołania WiN. Historyk: zwycięstwo czasu nad podłością

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 15:35
- Winni jesteśmy WiN-owi szacunek, ponieważ przedłużył walkę zbrojną i polityczną, która stopniowo przeszła w naród w walkę duchową - mówił o powstaniu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, Krzysztof Jabłonka, historyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

75. rocznica powstania Zrzeszenia WiN. W Katedrze Polowej WP odprawiono mszę

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 15:06
- Musimy odważyć się na nowo na eksperyment z Bogiem, pozwolić mu wejść z Jego działaniem w nasze społeczeństwo, tak jak to uczynili Żołnierze Wyklęci - mówił w homilii ks. Janusz Bąk. W 75. rocznicę powstania Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość w Katedrze Polowej WP w Warszawie odprawiono Mszę świętą, której przewodniczył biskup polowy generał brygady Józef Guzdek.
rozwiń zwiń