Zakaz bezpośrednich lotów z Polski od 2 września. Dokąd się nie wybierzemy?

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 17:40
Z powodu epidemii, od środy do 15 września zaczyna obowiązywać zakaz międzynarodowych połączeń lotniczych do 44 krajów m.in. do Hiszpanii, Malty, Mołdawii, Czarnogóry, czy Stanów Zjednoczonych. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Bogdan Khmelnytskyi

Posłuchaj
03:41 2020_09_02-17-34-37_Do_Trojki_zaprasza_Michal_Migala.mp3 Wszedł zakaz bezpośrednich połączeń lotniczych do m.in. Hiszpanii i Malty. Co to oznacza dla pasażerów? (Do Trójki zaprasza Michał Migała)

Zakaz dla 44 państw

Oprócz wyżej wymienionych państw, wśród kierunków, do których nie można latać bezpośrednio z Polski, znalazły się Belize, Bośnia i Hercegowina, Brazylia, Izrael, Albania, Indie, Luksemburg i Wspólnoty Bahamów. Łącznie zakaz dotyczy 44 krajów.

"W związku z rozprzestrzenianiem się zakażeń wirusem SARS-CoV-2 istnieje konieczność skorzystania z prawa do wprowadzenia zakazów w ruchu lotniczym, niezbędnych ze względu na bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej, w celu minimalizacji zagrożenia dla zdrowia publicznego" – napisano w uzasadnieniu projektu rozporządzenia.

Co z urlopowiczami?

Rząd tłumaczy, że wykaz państw i terytoriów, z których wykonywanie lotów jest objęte zakazami w ruchu lotniczym, został sporządzony w oparciu o dane publikowane przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control) według stanu na 24 sierpnia 2020 r. i co do zasady uwzględnia 14 dniową skumulowaną liczbę zachorowań na COVID-19 na 100 000 osób przy współczynniku przekraczającym 60.

Dla osób, które znajdują się w takich krajach, a chcą wrócić do Polski, oznacza to konieczność skorzystania ze specjalnych, czarterowych połączeń organizowanych przez przewoźników – Aktualnie pracujemy nad tym, żeby zapewnić naszym pasażerom wykupione bilety na dalsze terminy, możliwość powrotu do Polski bezpłatnie w ramach rejsu specjalnego – mówi rzecznik LOT-u Krzysztof Moczulski.

W opublikowanym w Dzienniku Ustaw rozporządzeniu zapisano także, że zakaz nie będzie stosowany do samolotów wykonujących loty międzynarodowe na zlecenie albo za zgodą Prezesa Rady Ministrów; realizowanych na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz wojsk obcych w rozumieniu ustawy z 23 września 1999 r. o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zasadach ich przemieszczania się przez to terytorium realizujących zadania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

***

Tytuł audycji: Do Trójki zaprasza Michał Migała
Autor materiału reporterskiego: Aleksander Pszoniak
Data emisji: 2.09.2020
Godzina emisji: 17.34

IAR/kr

Czytaj także

Zakaz lotów z Polski i do Polski obejmuje kolejne kraje

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 08:57
Wydłuża się lista państw, do których nie polecimy z Polski i z których nie przylecimy do Polski. Znalazły się na niej bardzo popularne turystyczne kierunki. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od 2 września wchodzi nowe rozporządzenie ws. lotów. Na liście 44 kraje

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 16:00
W środę, drugiego września, wejdzie w życie kolejne nowe rozporządzenie rządu w sprawie zakazu lotów z i do Polski. Regulacje są wprowadzane cyklicznie i mają zminimalizować transmisję koronawirusa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe rozporządzenie ws. zakazu lotów. LOT zorganizuje czartery z Hiszpanii

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 11:22
PLL LOT zorganizuje siedem lotów czarterowych z Hiszpanii od 2 do 6 września - poinformowała polska ambasada w Madrycie. Organizacja lotów jest związana z obowiązującym od 2 do 15 września zakazem ruchu lotniczego z 44 państwami.
rozwiń zwiń