Ministerstwo Zdrowia ogłosiło nową strategię walki z koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 17:30
Według przewidywań jesienią czeka nas kolejna fala zakażeń. W czwartek 3 września w siedzibie Ministerstwa Zdrowia odbyła się konferencja prasowa, podczas której minister Adam Niedzielski zaprezentował nową strategię mającą utrzymać pandemię pod kontrolą. Polską służbę zdrowia czeka trudne zadanie polegające na oddzieleniu chorych na COVID-19 od osób przechodzących grypę i inne choroby wirusowe powszechne o tej porze roku.
Minister zdrowia Adam Niedzielski, wiceminister zdrowia Waldemar Kraska i konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych prof. Andrzej Horban podczas konferencji prasowej poświęconej jesiennej strategii walki z epidemią koronawirusa  w siedzibie resortu w Warszawie
Minister zdrowia Adam Niedzielski, wiceminister zdrowia Waldemar Kraska i konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych prof. Andrzej Horban podczas konferencji prasowej poświęconej jesiennej strategii walki z epidemią koronawirusa w siedzibie resortu w WarszawieFoto: PAP/Radek Pietruszka

Posłuchaj
03:31 2020_09_03-17-12-31_Do_Trojki_zaprasza_Michal_Migala_Covid.mp3 Minister Zdrowia Adam Niedzielski ogłosił plan jesiennej walki z koronawirusem (Do Trójki zaprasza Michał Migała)

 

Elastyczne zarządzenie ryzykiem

Szef resortu, Adam Niedzielski nazwał zastosowane w strategii podejście "elastycznym zarządzaniem ryzykiem". Polega ono na podejmowaniu decyzji sanitarno-epidemiologicznych na podstawie analizy zysków i strat. Jak tłumaczył minister, zgodnie z nową strategią należy podejmować decyzje ważące z jednej strony ryzyko, ale z drugiej też inne koszty czy zyski, które pojawiają się bądź to w gospodarce, bądź w sferze życia społecznego.

Cztery obszary działania

Zmiany dotyczące organizacji oraz testowania, a także położenie akcentu na prewencję i uporządkowanie dostępnych informacji to cztery obszary nowej strategii walki z epidemią. 

Minister Zdrowia Adam Niedzielski   Foto: PAP/Radek Pietruszka Minister Zdrowia Adam Niedzielski Foto: PAP/Radek Pietruszka

Adam Niedzielski zapowiedział zmiany w sferze zarządzania i organizacji walki z pandemią tak, by zwiększyć efektywność wykorzystania zasobów infrastrukturalnych i ludzkich. Jako przykład podał sieć szpitali jednoimiennych, która – jak mówił – w pierwszym etapie walki z pandemią była wykorzystywana w niskim procencie. Szef resortu zdrowia podkreślił, że teraz, mając świadomość, z jaką skalą ryzyka mamy do czynienia, możemy podejmować decyzje bardziej dopasowane do poziomu zagrożenia.

Nastąpi także zmiana w podejściu do wykonywania testów. W nowej strategii testowanie będzie skoncentrowane na pacjentach mających objawy. – Będziemy chcieli testować przede wszystkim tych pacjentów, którzy pokazują standardowe objawy takie jak gorączka, duszność, kaszel – wymieniał minister zdrowia. – Koncentrowanie się na osobach objawowych dotyczy oczywiście funkcjonowania tych laboratoriów, które przetwarzają zgłoszenia od pacjentów wykazujących te objawy – dodał.

Konferencja Ministerstwa Zdrowia - 3 września 2020 r./Janusz Jaskółka

Zasada DDM

Minister Niedzielski przypomniał, że nadal dotychczasowe sposoby walki z pandemią nadal obowiązują. – Chodzi o przyswojenie podstawowej zasady DDM, czyli Dezynfekcja, Dystans i Maseczki. To nadal jest prawdziwe oręże w walce z epidemią – podkreślił. 

***

Tytuł audycji: Do Trójki zaprasza Michał Migała
Autorka materiału reporterskiego: Joanna Stankiewicz
Data emisji: 3.09.2020
Godzina emisji: 17.12

IAR/kr

Czytaj także

E. Kuchar: mamy teraz trzy szczepionki na COVID-19 najbliższe sukcesu

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2020 08:30
– Szczepionka przeciwko koronawirusowi może być gotowa już pod koniec tego lub na początku przyszłego roku – powiedziała unijna komisarz UE ds. Zdrowia Stella Kyriakides.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy rok szkolny – nowe zasady i środki ostrożności

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 17:22
Po trzech miesiącach nauki zdalnej i dwóch miesiącach wakacji 4,6 mln polskich uczniów wróciło do szkół. Ze względu na sytuację epidemiczną w tym roku inauguracje nowego roku szkolnego wyglądały inaczej niż zazwyczaj. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wirus na służbie

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 22:10
Pandemia COVID-19 zmieniła ludzi i otaczający nas świat. Bez względu na to, jak się potoczy i jak długo jeszcze będzie trwała, nic już nie będzie takie samo. Ale koronawirus to nie jedyny tego typu przypadek w historii ludzkości: takich plag było co najmniej kilka. Jakie one przebiegały i kim byli ludzie, którzy badali ich naturę?
rozwiń zwiń