Awaria Czajki – we wtorek ruszy budowa mostu pontonowego na Wiśle

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2020 08:30
Po awarii kolektora ściekowego oczyszczalni Czajka władze Warszawy opracowały plan naprawczy. Nowy system przesyłu ścieków ma powstać bezpośrednio na dnie Wisły. Ma być gotowy późną jesienią.
Prace przygotowawcze przed rozpoczęciem budowy na Wiśle mostu pontonowego
Prace przygotowawcze przed rozpoczęciem budowy na Wiśle mostu pontonowegoFoto: PAP/Tomasz Gzell

radziwiłł pap 1200.jpg
Wojewoda mazowiecki o awarii "Czajki"

Do czasu jego uruchomienia będzie działał tymczasowy kolektor ułożony na moście pontonowym, który wybuduje wojsko. Wody Polskie przekażą miastu rurociąg.


Posłuchaj
03:28 2020_09_04 08_19_44_PR3.mp3 Awaria Czajki Po awarii kolektora ściekowego oczyszczalni Czajka, władze Warszawy opracowały plan naprawczy.

– To, co się wydarzyło, jest bardzo trudne dla naszego miasta. Mamy awarię, która jest bliźniacza do tej, która była przed rokiem – mówi wiceprezydent Warszawy Robert Soszyński. – Na dzisiaj najważniejsze jest to, żeby ścieki przestały płynąć do Wisły – deklaruje.

Prace przygotowawcze przed rozpoczęciem budowy na Wiśle mostu pontonowego w celu przesyłu ścieków do oczyszczalni Czajka, na wysokości ulicy Farysa na warszawskich Bielanach  Foto: PAP/Tomasz Gzell Prace przygotowawcze przed rozpoczęciem budowy na Wiśle mostu pontonowego w celu przesyłu ścieków do oczyszczalni Czajka, na wysokości ulicy Farysa na warszawskich Bielanach Foto: PAP/Tomasz Gzell

Do budowy mostu żołnierze do pracy przystąpią w najbliższy wtorek, a przeprawa ma być gotowa już we czwartek. Potem zostaną ułożone rury tymczasowego kolektora. Łącznie o będzie ponad 2,5 km rur o średnicy jednego metra. Równocześnie miasto podejmuje działania w kierunku budowy nowego systemu przesyłu ścieków. Według wiceprezydenta Warszawy Roberta Soszyńskiego ma on być gotowy za około trzy miesiące.

Już ponad pół miliona m³ ścieków wypłynęło do Wisły! Zobacz ujęcia z drona/Polskie Radio

***

Tytuł audycji: Do Trójki zaprasza Michał Kirmuć
Autorka materiału reporterskiego: Agnieszka Drążkiewicz
Data emisji: 4.09.2020
Godzina emisji: 8.19

pr/kr

Czytaj także

Awaria "Czajki". Prokuratura, biegli i policja sprawdzają miejsce zdarzenia

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 15:42
- Prokuratorzy z Prokuratury Regionalnej w Warszawie dokonują obecnie oględzin systemu przesyłowego ścieków z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka". Na miejscu są funkcjonariusze policji i biegły z zakresu gospodarki wodnej - poinformowała w czwartek prokuratura.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceprezydent Warszawy: naprawa systemu przesyłowego ścieków w trzech krokach

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 19:30
- Naprawa systemu przesyłowego ścieków w trzech krokach. Pierwszy: rurociąg na moście pontonowym, do 5 tygodni, drugi: przewierty pod Wisłą, do 3 miesięcy, zaś trzeci: zabezpieczenie obecnej infrastruktury, to kilkanaście miesięcy - powiedział wiceprezydent Warszawy Robert Soszyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komisja oceni działania władz Warszawy i MPWiK. Jest uchwała Rady Miasta

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2020 01:17
Na czwartkowej sesji, warszawscy radni zdecydowali, że komisja rewizyjna skontroluje działania podjęte przez MPWiK, oraz m.in. prezydenta stolicy i wiceprezydenta odpowiedzialnego za infrastrukturę, po poprzedniej awarii oczyszczalni ścieków "Czajka". Kontrola ma obejmować okres od sierpnia 2019 do sierpnia br. 
rozwiń zwiń