Gdzie znika męski testosteron?

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2020 16:45
Testosteron jest najważniejszym męskim hormonem. Tymczasem jego poziom u mężczyzn dramatycznie spada. Jakie są tego przyczyny i jakie mogą być tego skutki? Czy tak "niemęskie" warzywa jak brokuły, kalafior i kapusta mogą pomóc?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Maulana Noriandita

Męski hormon testosteron jest nazywany "hormonem królewskim". Nic dziwnego: to on króluje w organizmie mężczyzn. Bo... jest jedyny. Tymczasem jego poziom dramatycznie spada, a przyczyn tego jest bardzo wiele. Jedną z nich jest stres. – Stres niszczy naszych mężczyzn! – alarmuje dr Ewa Kempisty-Jeznach, lekarka medycyny męskiej, autorka książki "Testosteron, klucz do męskości".


"Testosteron. Klucz do męskości" Ewa Kempisty-Jeznach, wyd. Prószyński i S-ka "Testosteron. Klucz do męskości" Ewa Kempisty-Jeznach, wyd. Prószyński i S-ka

Posłuchaj
06:57 2020_09_04 16_19_44 PR3.mp3 Znikający testosteron cz.1 Dlaczego mężczyźni mają coraz mniej testosteronu i jak można temu przeciwdziałać - mówi dr Ewa Kempisty-Jeznach. Cz.1 (Do Trójki zaprasza Piotr Firan)

W działaniach zapobiegających temu spadkowi kolosalną rolę odgrywają aktywność fizyczna, sen i odżywianie. Aktywność fizyczna, czyli sport (nie za dużo!) ale także seks. Sen – nie może być go ani za dużo, ani za mało. Osiem godzin to dawka idealna. Wreszcie dieta.

Posłuchaj
06:42 2020_09_04 16_36_58_PR3.mp3 Znikający testosteron cz. 2 Dlaczego mężczyźni mają coraz mniej testosteronu i jak można temu przeciwdziałać - mówi dr Ewa Kempisty-Jeznach. Cz. 2 (Do Trójki zaprasza Piotr Firan)

 

– W takiej diecie należy ograniczać węglowodany. Węglowodany to mąka, cukier, owoce, alkohol  wylicza ekspertka.  Jestem za to zwolennikiem jedzenia czerwonego mięsa. Niewiele i nie w formie wędlin  deklaruje dr Kempisty-Jeznach. Proponuje także fitotestosterony  produkty, przy których organizm całkowicie się myli, myśląc, że to jest... testosteron. To są np. brokuły, kalafior, brokuły, kapusta, rzodkiewki.

Stres okiełznany – jak działa na nas stres i jak sobie z nim radzić - dr Agnieszka Mościcka-Teske/Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS

***

Tytuł audycji: Do Trójki zaprasza Piotr Firan
Gość: dr Ewa Kempisty-Jeznach (lekarka medycyny męskiej, autorka książki "Testosteron, klucz do męskości")
Data emisji: 4.09.2020
Godziny emisji: 16.19, 16.36

pr/kr

Czytaj także

Czy jedzenie może kłamać? Jakie mity ukrywają się w Twojej diecie?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2020 11:12
Dziś każdy jest ekspertem od jedzenia, uważamy, że skoro wszyscy jemy to wiemy jak to robić. Tymczasem specjaliści podkreślają, że najważniejsze to swą wiedzę opierać na najnowszych, dobrych, badaniach. Czy więc śniadanie wciąż jest najważniejszym posiłkiem dnia? Ile jajek możemy zjeść w tygodniu?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jedzenie brukselek i brokułów = zdrowe żyły

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2020 10:55
Warzywa kapustne takie jak brukselki i brokuły hamują proces zwapnienia naczyń krwionośnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bez smartfona jesteśmy bardziej nerwowi

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2020 17:17
Nie potrafimy funkjonować bez telefonu? Ma to związek z zachowaniami kompulsywno-obsesyjnymi.
rozwiń zwiń