Praca zdalna – co może inspektor?

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 07:00
Lockdown już został odwołany, jednak wiele osób nadal pracuje zdalnie. W połowie września do kodeksu pracy miał zostać dołączony dokument, który regulowałby zasady pracy w domu. A jak obecnie wyglądają kwestie prawne dotyczące pracy w domowym biurze?
Praca zdalna nie jest w Polsce czymś nowym i stale zyskuje na popularności.
Praca zdalna nie jest w Polsce czymś nowym i stale zyskuje na popularności.Foto: shutterstock

– Praca zdalna może być powierzona pracownikowi wtedy, kiedy ma on możliwości techniczne oraz lokalowe do wykonywania takiej pracy. Jeżeli pracownik nie ma odpowiedniego sprzętu czy też biurka, to ma podstawy, by odmówić świadczenia pracy w formie zdalnej. I może się zwrócić do pracodawcy, żeby mu takie sprzęty zapewnił – tłumaczy Katarzyna Siemienkiewicz, ekspert ds. prawa pracy Pracodawcy RP.

Posłuchaj

04:03 2020_09_15-06-21-01_PR3_Inspekcja_pracy_zdalnej.mp3 Czy inspektor pracy może nas skontrolować podczas pracy zdalnej? (Do Trójki zaprasza Michał Kirmuć)

Pracodawca też ma swoje prawa. Może np. kontrolować działania pracownika zlecając mu codzienne ewidencjonowanie czasu pracy oraz wykonywanych czynności. Pojawia się również kwestia opłat za prąd i wodę zużyte w czasie pracy zdalnej  Tutaj pracodawca i pracownik muszą dojść do konsensusu, aby żadna ze stron nie była pokrzywdzona  mówi Katarzyna Siemienkiewicz.

A czy Główny inspektorat Pracy może zapukać do naszych drzwi, by sprawdzić, czy na pewno wykonujemy swoją pracę w domu? – Nie ma upoważnienia ustawowego do przeprowadzenia kontroli w domu pracownika. Więc przysłowiowy inspektor nie chodzi po domach z legitymacją, nie dobija się do drzwi – mówi Tomasz Zalewski, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Pracy.

Tarcza 4.0 doprecyzowuje przepisy o pracy zdalnej/Pracodawcy RP

***

Tytuł audycji: Do Trójki zaprasza Michał Kirmuć
Autorka materiału reporterskiego: Małgorzata Jakubowska
Data emisji: 15.09.2020
Godzina emisji: 6.21

pr/kr

Czytaj także

Czy znam swoje prawa pracownicze w czasach epidemii?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2020 13:00
Jak epidemia koronawirusa może wpłynąć na wykonywanie przez nas pracy? Art. 210 Kodeksu Pracy pozwala powstrzymać się od pracy w sytuacji zagrażającej naszemu zdrowiu i opuścić miejsce pracy po powiadomieniu przełożonego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Home office. Jak efektywnie pracować z domu?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 09:50
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Nationale-Nederlanden we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim, 1/4 osób pracujących obecnie z domu w tzw. home office, mogłaby, po zakończeniu pandemii i wynikających z niej obostrzeń, wciąż pracować z domu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy reżim sanitarny w łódzkich akademikach. Studenci protestują

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2020 06:47
Łódzkie akademiki, w tym akademiki Politechniki Łódzkiej praktycznie opustoszały w marcu, kiedy wybuchła pandemia koronawirusa. Nielicznych studentów, którzy pozostali, obowiązują nowe, surowe zasady. Jedną z nich jest zakaz opuszczania murów domu studenckiego na noc. Niezastosowanie się do "pandemicznego" regulaminu oznacza, że młody człowiek może zostać zmuszony do szukania innego lokum.
rozwiń zwiń