Polski Teatr Tańca po pół wieku we własnej siedzibie

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 07:00
Po blisko pół wieku od momentu powstania, na początku grudnia Polski Teatr Tańca wreszcie wprowadzi się do własnej siedziby. Będzie to stara, wspaniale zrewitalizowana kamienica przy ul. Taczaka w Poznaniu. Na jej dziedzińcu zbudowano wspaniałą scenę.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Anna Jurkovska

Polski Teatr Tańca powstał w 1973 r. i od tego czasu występował jako teatr objazdowy na gościnnych scenach w Poznaniu, w Polsce i za granicą. Obecnie wynajmuje kilka pomieszczeń w poznańskiej Szkole Baletowej, co, delikatnie mówiąc, nie jest komfortowe dla żadnej ze stron.


Posłuchaj
03:00 2020_09_17-06-41-43_PR3_Polski_Teatr_Tańca.mp3 Polski Teatr Tańca z Poznania blisko pół wieku od powstania otrzyma wreszcie własną siedzibę (Do Trójki zaprasza Michał Kirmuć)

Zaglądamy na budowę własnej siedziby Polskiego Teatru Tańca👍 Naszą publiczność i sympatyków z pewnością ucieszy fakt, że...

Opublikowany przez Polski Teatr Tańca - Polish Dance Theatre Piątek, 11 września 2020

– Tak naprawdę odliczamy czas do tej chwil. Pozostały jeszcze dwa miesiące i 15 dni. Nie jesteśmy w stanie dokonać progresu w obecnych warunkach: przestrzeń potrzebna jest do prób, a przede wszystkim do prezentacji tego, nad czym pracujemy – mówi Iwona Pasińska z Polskiego Teatru Tańca.

– Teatr bez swojej siedziby traci na wizerunku. Nie można przejść obok budynku i powiedzieć "O, to jest Polski Teatr Tańca" – tłumaczy Michał Stankiewicz. – Dzięki temu, że będziemy tu grać i tu do nas publiczność będzie przychodzić, zyskamy swoje miejsce, swój dom, gdzie zawsze będzie można spotkać się z artystami – dodaje.

Premiera spektaklu Polskiego Teatru Tańca wieńcząca 45 sezon działalności artystycznej/YouTube Kultura u podstaw

***

Tytuł audycji: Do Trójki zaprasza Michał Kirmuć
Autor materiału reporterskiego: Jacek Butlewski
Data emisji: 17.09.2020
Godzina emisji: 6.41

pr/kr

Czytaj także

"Tajemniczy ogród" w adaptacji pracowników poznańskiej biblioteki

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2020 06:29
"Tajemniczy ogród"– opublikowana w 1911 roku powieść autorstwa Frances Hodgson Burnett, doczekała się niezliczonych, w tym teatralnych i filmowych, interpretacji. Do grona osób chcących przypomnieć odbiorcom ten klasyk literatury dziecięcej dołączyli pracownicy Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu, którzy w ramach akcji "Lato z książką online" nagrywają fragmenty książki i publikują w internecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak gra "Janko Muzykant"? Odnaleziono ścieżkę dźwiękową do przedwojennego filmu

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2020 07:50
– To nawet nie jest szczęśliwe znalezisko, ale po prostu sensacja – mówi Michał Pieńkowski, filmograf z Filmoteki Narodowej-Instytutu Audiowizualnego, który odkrył we Włoszech zagubioną kinematograficzną perłę w postaci ścieżki dźwiękowej do filmu "Janko Muzykant" z 1930 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narodowe Czytanie "Balladyny" po polsku i po litewsku

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2020 17:30
"Rady zasięgnąć warto u człowieka, który się kryje w tej zaciszy leśnej…" – tymi słowami para prezydencka rozpocznie 11. już edycję Narodowego czytania, które rozpocznie się w sobotę 5 września w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Tym razem lekturą jest "Balladyna" Juliusza Słowackiego – dramat w pięciu aktach wydany w 1839 roku. Dzieło polskiego wieszcza czytają także Litwini, którzy własną wersję Narodowego Czytania zorganizowali dwa dni wcześniej.
rozwiń zwiń