Doradztwo filozoficzne – filozof jak coach?

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 00:00
Mówi się, że doradztwo filozoficzne to zawód przyszłości. O tym, na czym owo doradztwo polega i czym różni się od coachingu, opowiedział w Trójce trener i filozof Filip Jach.
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/Art Furnace

Posłuchaj
50:41 2020_09_24 23_08_32_PR3_Audycja_muzyczno-publicystyczna.mp3 Na niepokoje – słowo od filozofa. Na czym polega doradztwo filozoficzne? (Audycja muzyczno-publicystyczna/Trójka)

filozofowie 1200.jpg
Siedmiu Wspaniałych filozofów-terapeutów

Wbrew temu, co może się wydawać, słowa Platona, Arystotelesa czy Seneki mają swoje znaczenie także i w naszych czasach. – Każdy wiek potrzebuje filozofii, a w XXI wieku, kiedy mamy do czynienia z wieloma zmianami w naszym życiu, jest potrzebna szczególnie. Filozofia pozwala te zmiany dostrzec, analizować, wartościować. Po prostu pomaga rozumieć świat – wyjaśnił Filip Jach.

Doradztwo filozoficzne powstało z myślą o zainteresowanych zastosowaniem filozofii w działaniach rozwojowo-pomocowych oraz pogłębieniem samoświadomości. W Polsce ta forma wsparcia ludzkiego potencjału i zdrowia psychicznego dopiero raczkuje. 

– W swojej pracy rozmawiam z ludźmi na temat ich rozterek, problemów, kryzysów, w których się znajdują. Próbuję ugryźć je filozoficznie, ale na pewno im nie doradzam – podkreślił Filip Jach.  – Jeżeli mamy porównać to do współczesnych form wsparcia, sytuuję poradnictwo filozoficzne gdzieś pomiędzy coachingiem a psychoterapią – dodał.

Jak być optymistą po stoicku? PODCAST Ze stoickim spokojem #25/Stoic Way

***

Tytuł audycji: Audycja muzyczno-publicystyczna
Prowadzi: Jakub Jamrozek
Gość: Filip Jach (trener, filozof, doradca filozoficzny)
Data emisji: 24.09.2020
Godzina emisji: 23.08

kr

Czytaj także

"Efekt kameleona". Czy warto zmieniać swoje kolory?

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2020 23:59
Efekt kameleona, zwany inaczej naśladownictwem, to mechanizm społeczny, który polega na kopiowaniu ludzi. Jest to zachowanie często nieświadome, automatyczne i wzajemne. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Networking i wygląd. Czy ładnym w życiu jest łatwiej?

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2020 00:00
"Wygląd nie ma znaczenia, liczy się piękne wnętrze" – to zdanie, które każdy z nas słyszał niejednokrotnie i zapewne starał się też w nie wierzyć. Prawda może być jednak inna. Pierwsze wrażenie często budujemy na podstawie tego, jak wyglądamy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy warto być skromnym?

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 10:25
Ignacy Krasicki pisał "Ten najlepszy, co się najmniej chwali", a Voltaire twierdził, że "wspaniale być skromnym, gdy jest się wielkim". Skąd u niektórych brak skromności? Czym jest fałszywa skromność według współczesnej psychologii? Zapytaliśmy o to ekspertów. 
rozwiń zwiń