"Bez taryfy ulgowej" – kobieta w wojsku XXI-wieku

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2020 00:00
Jeszcze 20 lat temu w polskiej armii nie było kobiet wykonujących zawód żołnierza, pilota czy strzelca. Nie było też lekarek latających na ratunek śmigłowcami na polu walki i spadochroniarek. – Jestem żołnierzem z pasją. Odkąd wstąpiłam do armii, nie było ani jednego dnia, w którym bym żałowała – powiedziała w rozmowie z Michałem Żakowskim kpt. Magdalena Kozak – żołnierz i lekarka wojskowa specjalizująca się w medycynie ratunkowej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Daniel Jedzura

Płk Grzegorz Kaliciak "Bez taryfy ulgowej. Kobiety w wojsku" , Wydawnictwo Czarne Płk Grzegorz Kaliciak "Bez taryfy ulgowej. Kobiety w wojsku" , Wydawnictwo Czarne

Wbrew stereotypom siły zbrojne okazały się idealnym miejscem pracy dla kobiet. To właśnie tu płace są równe bez względu na płeć, a o awansach decydują przede wszystkim kompetencje i profesjonalizm. Kobiety wniosły nieoceniony wkład w organizację służby wojskowej, a ambicją i wytrwałością udowodniły, że nie ma rzeczy niemożliwych.

Posłuchaj
51:37 2020_09_28 23_07_32_PR3_Audycja_publicystyczna.mp3 Kobiety we współczesnym Wojsku Polskim – jak wygląda ich służba? (Audycja publicystyczna/Trójka)

 

Oficer Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej Grzegorz Kaliciak oddaje w książce "Bez taryfy ulgowej. Kobiety w wojsku" głos jedenastu kobietom związanym z wojskiem. Spadochroniarka, pilotka śmigłowca, kontrolerka ruchu lotniczego sił zbrojnych, ochotniczka Wojsk Obrony Terytorialnej, psycholożka, żołnierka sanitariuszka nagrodzona medalem Florence Nightingale, oficer łącznikowa, absolwentka US Navy Academy i ich koleżanki po fachu opowiadają o tym, dlaczego zdecydowały się na pracę w wojsku i z czym przyszło im się mierzyć, a także co dzięki nim zmieniło się we współczesnej wojskowości. Bo przecież – cytując autora – nie ma wojska bez kobiet, ponieważ nie ma państwa bez kobiet i nie ma wojen, które by ich nie dotyczyły. 

– Praca w wojsku jest bardzo niebezpieczna. Od pewnego czasu pojawiają się kobiety w tzw. bojówkach, czyli w pododdziałach bojowych. Nie pojawiają się tylko jako ratownik medyczny czy psycholog, ale też jako dowódca, który dowodzi plutonem, który potrafi przeprowadzić konwój przez bezdroża Afganistanu i doskonale sobie z tym radzi – mówił w audycji płk Grzegorz Kaliciak. – Jest jeszcze część żołnierzy-mężczyzn, którzy nie do końca są do tego przekonani. To też było powodem, dla którego powstała ta książka. Powstała, by pokazać różne historie – dodał. 

***

Tytuł audycji: Audycja publicystyczna
Prowadzi: Michał Żakowski
Goście: kpt. Magdalena Kozak (żołnierz, lekarka wojskowa specjalizująca się w medycynie ratunkowej), płk. Grzegorz Kaliciak (oficer Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, autor książki "Bez taryfy ulgowej. Kobiety w wojsku")
Data emisji: 28.09.2020
Godzina emisji: 23.08

mat. prasowe/kr

Czytaj także

Opowieść o Swiatłanie Aleksijewicz

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 22:00
W połowie września odbywa się International Feature Conference – największe międzynarodowe spotkanie reportażystów. W tym roku wydarzenie odbywa się pierwszy raz online. Jest dostępne dla wszystkich, którzy kochają opowieść i dźwięk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak współczesne technologie organizują nasze życie?

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 22:00
Nowe technologie nieprzerwanie są rozwijane. Kolejne techniki zmuszają nas do poświęcenia naszego czasu choćby mediom społecznościowym. Nadchodzi epoka sztucznej inteligencji, czego przejawem jest ostatni artykuł opublikowany w "Guardianie". Autorem jest sztuczna inteligencja. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spitsbergen. Lodowce i niedźwiedzie polarne

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 22:15
Hahut, Stacja Polarna Uniwersytetu Mikołaja Kopernika na Spitsbergenie, jest najdalej na północ wysuniętą polską jednostką badawczą. Stanowi zaplecze do organizacji wypraw polarnych UMK podczas których prowadzone są głównie badania glacjologiczne, hydrologiczne, geomorfologiczne i klimatologiczne. 
rozwiń zwiń