Magiczny napój bez którego nie da się żyć

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2020 07:00
Bardzo dużo osób na całym świecie nie wyobraża sobie bez niej dnia. Dziennie wypija się na świecie aż dwa miliardy filiżanek kawy! Najwięcej piją jej oczywiście Włosi. W Międzynarodowy Dzień Kawy przyglądamy się tym czarnym i białym miksturom. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Karynav

Pomysłów na jej przyrządzanie jest wiele: możemy sobie zrobić espresso czyli zaparzoną bardzo szybko malutką (30 ml) filiżaneczkę, może też być czarna przelewowa. Można podać ją z mlekiem lub bez, można dodać cukru albo nie, można też dodać syrop, podać na zimno albo nawet na zimno zaparzyć. 


Posłuchaj
03:07 2020_09_29 06_51_44_PR3_Do_Trojki_zaprasza_Michal_Kirmuc.mp3 Międzynarodowy Dzień Kawy (Do Trójki zaprasza Michał Kirmuć)

– Legenda mówi, że kilkaset lat temu w Afryce jeden z pasterzy kóz zaobserwował, że przy pewnych krzewach jego zwierzęta są bardzo pobudzone. Spróbował owoców z tych krzewów i poczuł ten efekt pobudzenia, który obecnie kojarzymy z kofeiną – opowiada Dawid Potrząsaj z firmy "Przyjaciele kawy".

Czy Polacy znają się na kawie? – Do nas klienci najczęściej przychodzą na kawę z mlekiem, co sprawia, że nie oczekują tak wiele od samej sensoryki kawy. Oczekują raczej, że będzie mocna, wyrazista w smaku – mówi Bartosz Czerniawski z Karmello Chocolatier.

Kawa a zdrowie/YouTube Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej


***
Tytuł audycji: Do Trójki zaprasza Michał Kirmuć
Autor materiału reporterskiego: Marek Zaleski
Data emisji: 29.09.2020
Godzina emisji: 6.51

pr

Czytaj także

Jak powinno się pić kawę?  

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2018 16:30
- Na kawę nigdy nie jest za późno - mówi Robert Rybczyński, wicemistrz Polski w roastingu. Jego zdaniem, można ją pić o każdej porze dnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kimczi czy kapusta kiszona?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 07:10
Kimczi, ostra sałatka z kiszonej kapusty, zyskuje, podobnie jak cała kuchnia koreańska, popularność na świecie. Ale czy jest lepsza od naszej, rodzimej kapusty kiszonej? Oto jest pytanie!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sezon na dynie rozpoczęty!

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2020 09:00
Jest ich 20 odmian, w różnych kształtach, wielkościach i kolorach: m.in. hokkaido, karaibski muskat, amazonka, makarononowa, czy dynamite. Dynie są bardzo zdrowe – dosłownie nafaszerowane witaminami i minerałami.
rozwiń zwiń