Cyberprzemoc wśród dzieci i młodzieży: co robić, jak przeciwdziałać?

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 07:00
Jak wskazują statystyki, ponad 90 proc. dzieci w wieku od 7 do 15 lat regularnie korzysta z Internetu. Najczęściej służą im do tego laptopy i smartfony. Nierzadko też padają ofiarą agresji online.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/tomeqs

– Problem się nasila. Często spotykaną formą cyberprzemocy jest publikowanie poniżających zdjęć, poniżających memów, zalewanie informacjami przez SMS-y czy wiadomości na messengerach. Często też spotyka się przemoc w formie wykluczenia z grona – sygnalizuje Grzegorz Litawa, specjalista ds. bezpieczeństwa informatycznego.


Posłuchaj
03:33 2020_09_30 06_49_35_PR3_Do+Trojki_zaprasza_Michal_Kirmuc.mp3 Cyberprzemoc – coraz większy problem wśród dzieci i młodzieży (Do Trójki zaprasza Michał Kirmuć)

Dlatego w ramach kampanii "Nie zagub dziecka w sieci" Ministerstwo Cyfryzacji i Akademia NASK opracowały poradnik dla rodziców "Cyberprzemoc – włącz blokadę na nękanie". – W poradniku mówimy czym jest cyberprzemoc oraz dlaczego tak jest ważne pomaganie dzieciom w radzeniu sobie z nią – tłumaczy autorka poradnika, psycholog Anna Borkowska z Akademii NASK.

– Wszystkie badania wskazują, że te konsekwencje są bardzo poważne i mogą być bardzo długotrwałe. Dzieci doświadczają spadku samooceny, obniżonego poczucia własnej wartości, życia w poczuciu krzywdy. Te emocje pozostają z nim na długo i wpływają na to, co się dzieje w ich dorosłym życiu – dodaje pani psycholog.

CYBERPRZEMOC | CHROŃ DZIECKO/Chroń Dziecko

***

Tytuł audycji: Do Trójki zaprasza Michał Kirmuć
Autorka materiału reporterskiego: Monika Chrobak
Data emisji: 30.09.2020
Godzina emisji: 6.49

pr/kr


Czytaj także

Czy moje dzieci są w szkole bezpieczne?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2019 13:10
W ubiegłym tygodniu pochowano 16-letniego Kubę, który zmarł ugodzony nożem przez szkolnego kolegę. Ministerstwo Edukacji poleciło w szkołach w całym kraju zorganizowanie specjalnych spotkań z rodzicami, poświęconych bezpieczeństwu w szkołach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakaz używania telefonów dla uczniów w szkole?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 13:00
Specjalna grupa robocza utworzona w Ministerstwie Cyfryzacji rozważa pomysł wprowadzenia na terenie szkół strefy wolnej od urządzeń mobilnych, w tym telefonów komórkowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zagrajmy w nauczanie

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 18:00
Ministerstwo Edukacji Narodowej poszukuje szkół do udziału w pilotażowym programie używania gier komputerowych w edukacji. Czyżby takie produkcje miały stać się konkurencją dla książek?
rozwiń zwiń