Bezmięsni: jak weganie radzą sobie w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 08:30
Dzisiaj jest Światowy Dzień Weganizmu. Czym różnią się weganie od wegetarian i jak dają sobie radę w Polsce, która przecież tradycyjnie kotletami – schabowym i mielonym – stoi?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/P Maxwell Photography

– Kiedy mówię, że jestem weganką, czyli nie jem mięsa i w ogóle produktów odzwierzęcych, to widzę wielki znak zapytania: co ty jesz, jak funkcjonujesz?! Wielokrotnie też słyszałam, że człowiek musi jeść mięso, a jeśli tego nie robi, to musi dostawać odżywki białkowe lub zastrzyki uzupełniające – śmieje się mistrzyni driftu i wielbicielka sportów motorowych Karolina Pilarczyk. – To oczywisty błąd: bardzo dużo składników mineralnych i odżywczych jest w kaszach, ciecierzycy, soi. To daje niesamowitą energię i nie obciąża organizmu – tłumaczy. 


Posłuchaj
01:55 2020_10_01 07_11_56_PR3_Pora_na_Trojke.mp3 Mistrzyni driftu: wegańska dieta wspomaga uprawianie sportów! (Pora na Trójkę)

Okazuje się, że w Polsce dostępność produktów wegańskich jest zaskakująco duża, a asortyment stale się powiększa. – W Europie rynek produktów wegańskich jest wyceniany na 1,2 mld euro. Przy rynku mięsa wycenianym na 230 mld euro wydaje się niewielki, ale z tego torciku producenci mogą już coś wykroić. Większość sieci ma już w ofercie specjalne alejki, nazywają się różnie: eco, bio, organic albo zdrowie – mówi Łukasz Rawa z "Wiadomości Handlowych".


Posłuchaj
02:39 2020_10_01 07_43_49_PR3_Pora_na_Trojke.mp3 Czym wegetarianizm różni się od weganizmu? (Pora na Trójkę)

– Do mnie weganizm przychodził stopniowo. Od sześciu lat nie jadłam mięsa, później wyszła nietolerancja laktozy i do diety wegańskiej przeszłam bardzo płynnie. Nie było żadnego wyrzeczenia, ponieważ umiejętnie znalazłam zamienniki – opowiada o początkach swojego weganizmu pani Aleksandra.


Posłuchaj
03:34 2020_10_01 08_16_54_PR3_Pora_na_Trojke.mp3 Rynek wegański w Polsce rośnie (Pora na Trójkę)

– Potencjał rynku jest bardzo duży, tym bardziej że wśród młodych konsumentów odsetek wegan jest wysoki. Wydaje się, że w najbliższych latach będziemy mieć coraz więcej wegan, ale też wegetarian i osób, które się decydują na zmniejszenie mięsa w diecie – dodaje Łukasz Rawa.

Najpopularniejsze mity o weganizmie/YouTube Wege Tuba


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Łukasz Ciechański, Małgorzata Łukowska
Gość: Karolina Pilarczyk (weganka, mistrzyni driftu)
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 01.10.2020
Godzina emisji: 7.11, 7.43, 8.16

pr/kr

Czytaj także

Wegetarianizm, weganizm, witarianizm, frutarianizm… czyli filozofia jedzenia

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2016 17:12
Coraz częściej spotykamy osoby, które nie spożywają mięsa, glutenu, produktów pochodzenia zwierzęcego i wielu innych produktów. Powstają też restauracje serwujące dania dla wymagających. Jedni decydują się na zmianę sposobu żywienia z powodów zdrowotnych, np. chorób i alergii, a inni w trosce o środowisko, względy ekologiczne i moralne. Przedstawiamy kilka rodzajów najbardziej charakterystycznych diet.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pokrzywa, czyli niedoceniana królowa wiosennej kuchni

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2018 12:00
Nadeszła długo oczekiwana wiosna, dzięki czemu na naszych talerzach w końcu pojawiają się nowalijki. Jednakże, wraz z nadejściem tej pory roku, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na świeże warzywa i owoce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Witarianizm – z czym to się je?

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 23:59
Sposób odżywiania się to nieodłączny element panującej obecnie mody na zdrowy styl życia. Coraz więcej osób (zmotywowanych zaleceniami lekarza lub, po prostu, nowym trendem) stosuje dietę wegetariańską, wegańską, bezglutenową czy witariańską. O tej ostatniej opowiedział nam Mariusz Budrowski – witarianin, dietetyk i autor projektu "Odmładzanie na surowo".
rozwiń zwiń