Zadzwoń do historii. Wyjątkowa akcja w Szczecinie

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2020 20:18
Niezwykła budka telefoniczna stanęła przed Bramą Królewską w Szczecinie. Nie trzeba mieć żetonów ani karty telefonicznej. Po wybraniu numeru możemy odsłuchać historii jednego z mieszkańców miasta.  
Projekt artystyczny Moniki Szpener Uwaga historiaalternatywna historia Szczecina przy Bramie Królewskiej
Projekt artystyczny Moniki Szpener "Uwaga historia/alternatywna historia Szczecina”" przy Bramie Królewskiej Foto: PAP/Marcin Bielecki

– Budka to archetyp magicznego pomieszczenia, który był już wielokrotnie wykorzystany w popkulturze, choćby w dużych realizacjach hollywoodzkich m.in. w "Matrixie", gdzie dzwoniąc z budki, bohaterowie przenoszą się ze świata cyfrowego do realnego i odwrotnie – wyjaśnia Monika Szpener, twórczyni projektu. 


Posłuchaj
02:51 _PR3_AAC 2020_10_16-16-50-21 Telefon do historii.mp3 Jaki Szczecin pamiętają jego mieszkańcy? (Do Trójki zaprasza Piotr Firan)

 

Jak zaznacza, bardzo jej zależało, aby historie, które można odsłuchać, były opowieściami jednostkowymi. – To jakby nasz wewnętrzny obraz tego miasta – ocenia. – To są bardzo różne historie. Roboczy tytuł projektu brzmiał "Alternatywna historia Szczecina" – mówi Małgorzata Frymus, dziennikarka, która zbierała relacje szczecinian. – Chodziło o to, że każdy z nas nosi w sobie inne historie. Chcieliśmy je zebrać. One pokazują, że żyjemy nie tylko wielką historią, ale także tą zwykłą, codzienną, która składa się z naszych przeżyć - dodaje. 


fot. PAP/Marcin Bielecki fot. PAP/Marcin Bielecki

***

Tytuł audycji: Do Trójki zaprasza Piotr Firan
Autorka materiału reporterskiego: Agata Rokicka
Data emisji: 16.10.2020
Godzina emisji: 16.50

gs

Czytaj także

Gdzie znika męski testosteron?

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2020 16:45
Testosteron jest najważniejszym męskim hormonem. Tymczasem jego poziom u mężczyzn dramatycznie spada. Jakie są tego przyczyny i jakie mogą być tego skutki? Czy tak "niemęskie" warzywa jak brokuły, kalafior i kapusta mogą pomóc?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gry wideo: medium nieznane i niedoceniane

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 13:00
O czym i w jaki sposób opowiadają współczesne gry wideo? Czy rzeczywiście propagują przemoc? Czy naprawdę są zbliżone do filmów - a może jednak do teatru i sztuk performatywnych? Na te i wiele innych pytań odpowiada projekt edukacyjny "Spacją się skacze", który rusza właśnie w śląskim klubie Drzwi Zwane Koniem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spinka zwężająca: rewolucja w świecie mody

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 14:00
Weronika Draus wymyśliła rewolucyjną spinkę zwężającą Arc Pin, która pozwala na szybkie skracanie i zwężanie ubrań bez użycia nożyczek. Polska projektantka ma już też kolejne pomysły.
rozwiń zwiń