Niech żyje statystyka!

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 18:00
20 października wypada Światowy Dzień Statystyki. Święto obchodzone jest co 5 lat, a ustanowiono je na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ 3 czerwca 2010 roku.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/tadamichi

Skąd wzięła się statystyka? Źródła tej dziedziny nie są jasne, ale możemy znaleźć kilka jej wczesnych przykładów. – O narodzinach statystyki możemy mówić już przed naszą erą. Prawie każdy z nas zetknął się kiedyś z cytowanymi w Biblii spisami. Na ziemiach polskich, jeszcze w 1789 roku przeprowadzony został pierwszy spis, wówczas nazywany "Lustracyą dymów i podaniem ludności". W domach pojawiali się urzędnicy i rejestrowali liczbę mieszkających tam osób – opowiada Karolina Banaszek, rzecznik prasowa prezesa GUS.


Posłuchaj
02:40 PR3_MPLS 2020_10_20-07-17-41.mp3 Światowy dzień statystyki (Pora na Trójkę)

 

A co można znaleźć w prowadzonych na świecie przeróżnych statystykach? – W USA powstała wizualizacja pokazująca idealną korelację pomiędzy atakami rekinów a ilością sprzedanych lodów – podaje przykład Łukasz Żyła z fundacji Media 3.0.

– Żeby znaleźć jakąś ciekawostkę, należy często porównać i zestawić dane. Trzeba w nich trochę posiedzieć, bo sama liczba nic nam nie mówi. Informacje, które zawierają dane, są dużo bardziej wiarygodne. To również sposób walki z fake newsami – Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl

Czym jest statystyka? #1 [ Obliczenia praktyczne - tabele i wykresy ]/Youtube - Pi-stacja Matematyka

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański i Małgorzata Łukowska
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 20.10.2020
Godzina emisji: 7.17

ml


Czytaj także

Guidowi Cantellemu na 100. urodziny

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2020 14:57
"Z przyjemnością i wzruszeniem zawiadamiam Panią, że Guido odniósł wielki sukces i że przedstawiłem go mojej orkiestrze, która pokochała go tak, jak ja. Po raz pierwszy w życiu spotkałem równie utalentowanego młodego człowieka. Zajdzie daleko, bardzo daleko".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybitny kompozytor Ennio Morricone nie żyje. Zmarł w wieku 91 lat

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 09:00
"Dobry, zły i brzydki", "Dawno temu w Ameryce", "Cinema Paradiso", "1900: Człowiek legenda" – muzykę do tych filmów będziemy pamiętać jeszcze bardzo długo. Jej autor, włoski kompozytor i dyrygent Ennio Morricone odszedł w poniedziałek 6 lipca 2020 roku w Rzymie po tym, jak trafił do szpitala w związku ze złamaniem kości udowej. Miał 91 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Agonia": koniec świata wiejskich muzyków

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2020 13:00
Pokazywana podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego "Agonia" Tomasza Knittla reprezentuje Polskę w Międzynarodowym Konkursie Filmowym. Czy ta opowieść o odchodzącym świecie wiejskich muzyków ma szansę na zwycięstwo?
rozwiń zwiń