Praca na Spitsbergenie czeka!

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 17:00
Polska Akademia Nauk rekrutuje do pracy w polskiej stacji polarnej Hornsund na Spitsbergenie. Wokół kraina białych niedźwiedzi, reniferów i ciszy. Poszukiwani są zarówno naukowcy, jak i technicy.
Polska Stacja Polarna Hornsund im. Stanisława Siedleckiego
Polska Stacja Polarna Hornsund im. Stanisława SiedleckiegoFoto: Krzysztof Maria Różański/Wikimedia Commons, lic. CC BY-SA 3.0

W cenie są umiejętności techniczne, ale nie tylko: potrzebni są m.in. informatyk, mechanik, a nawet kucharz. – Potrzebujemy pasjonatów o odpowiednich uwarunkowaniach psychologicznych. Ciężko przeżyć cztery miesiące w momencie, kiedy jest ciemno i jest się zamkniętym – mówi Krzysztof Otto z Instytutu Geofizyki PAN.


Posłuchaj
02:34 2020_10_21 16_41_08_PR3_Tu_Trojka.mp3 PAN poszukuje chętnych do wyjazdu na stację arktyczną na Spitsbergenie (Tu Trójka)

Sama wyprawa będzie podzielona na dwie części: – Grupę tzw. zimującą tworzą ludzie, którzy w założeniu spędzą w stacji cały rok. Grupa letnia to osoby, które w bazie będą ok. trzech miesięcy latem przyszłego roku – tłumaczy Włodzimierz Sielski, kierownik polskiej stacji polarnej.

– Przyroda potrafi tam naprawdę zaskoczyć. Kolejną rzeczą, która zaskakuje to na pewno przestrzeń i niesamowita cisza – wylicza meteorolog i kierownik 42. wyprawy polarnej Joanna Perchaluk-Mandat. – No i przejrzystość powietrza: wydaje się, że drugi brzeg jest blisko, ale kiedy trzeba tam popłynąć pontonem, to się płynie i płynie, i płynie... – opowiada.

Polish Polar Station Hornsund in Spitsbergen/YouTube Krzysztof Grabiec


***

Tytuł audycji: Tu Trójka
Prowadzi: Witold Lazar
Autorka materiału reporterskiego: Monika Suszek
Data emisji: 21.10.2020
Godzina emisji: 16.41

pr

Czytaj także

Spitsbergen. Jedna z mniej znanych ambasad polskiej nauki

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 21:23
- Na dalekiej północy znacznie bardziej widoczne są m.in. zmiana klimatu, wycofujące się lodowce, zwiększanie się ilości tundry, co powoduje większą migrację choćby reniferów - opowiada prof. Piotr Głowacki, wieloletni Kierownik Zakładu Badań Polarnych i Morskich Instytutu Geofizyki PAN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spitsbergen. Lodowce i niedźwiedzie polarne

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 22:15
Hahut, Stacja Polarna Uniwersytetu Mikołaja Kopernika na Spitsbergenie, jest najdalej na północ wysuniętą polską jednostką badawczą. Stanowi zaplecze do organizacji wypraw polarnych UMK podczas których prowadzone są głównie badania glacjologiczne, hydrologiczne, geomorfologiczne i klimatologiczne. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mikroplastik: przekleństwo mórz i oceanów

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 12:30
Co roku ponad 10 mln ton odpadów z tworzyw sztucznych trafia do oceanów. Naukowcy uważają, że widzimy zaledwie jeden procent z nich: te, które unoszą się na powierzchni wody. Pozostałe 99 procent trafia w głębiny. I do żywych organizmów.
rozwiń zwiń