Renowacja: nowe życie starych mebli

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 08:00
Od blisko 10 lat coraz popularniejsza jest moda na stare meble. Czy ich odnawianie, przerabianie, dawanie im drugiego życia to dobry pomysł? Co się kryje w PRL-owskim fotelu lub przedwojennej babcinej szafie, że stały się obiektami pożądania?
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Halfpoint

Właściwie wszyscy są zgodni: kiedyś to były czasy! Zrobione przed laty meble są porządne i trwałe. Dotyczy to zarówno dużych szaf, jak i krzeseł, stołów czy małych szafek. I nawet po pół wieku można z nich zdjąć stary lakier, odnowić i nadal używać. Takie działanie ma także ważny aspekt proekologiczny, oszczędzający środowisko.


Posłuchaj
01:44 2020_10_22 06_20_31_PR3_Pora_na_Trojke.mp3 Moda na renowację starych mebli (Pora na Trójkę)

 

– 25-, 30-latki odkrywają na strychu rzeczy po rodzicach, przynoszą do mieszkania i okazuje się, że... to jest bardzo ładne! Potem okazuje się, że można dokupić więcej takich mebli w internecie albo na targu staroci i tak się w to wkręcają – tłumaczy Katarzyna Jasiołek, autorka książki "Asteroid i półkotapczan".

– Ludzie zauważyli, że pamiątki po rodzinie, po dziadkach, można odnowić, czasami zrobić po swojemu i nadal ich używać – potwierdza Marcin Babik prowadzący od trzech lat firmę zajmującą się renowacją przedmiotów. – Najczęściej odnawiają fotele uszaki oraz krzesła – z PRL i z wszelkiego rodzaju oparciami – wylicza.

Dla niektórych odnawianie mebli to jedynie pasja, dla innych także zawód. – Zajmuję się renowacją mebli już od sześciu lat. Ale najpierw była praca w dziale finansowym szpitala, która nie dawała mi satysfakcji. Potem był dom, dzieci i rodzina – opowiada Monika Dzięciołowska, z wykształcenia ekonomistka.


Posłuchaj
05:25 2020_10_22 07_17_35_PR3_Pora_na_Trojkę.mp3 Renowacja starych mebli - pasja i zawód cz.1 (Pora na Trójkę)

I przyszedł moment, kiedy się zdecydowała na zmianę: – Odnawianiem mebli interesowałam się już dużo wcześniej, to było moje hobby. Oczywiście nie od razu wszystko wiedziałam: musiałam się doszkalać, chodzić na różne warsztaty do zakładów stolarskich. Cały czas się uczę – tłumaczy.


Posłuchaj
03:33 2020_10_22 07_26_08_PR3_Pora_na_Trojke.mp3 Renowacja starych mebli - pasja i zawód cz.2 (Pora na Trójkę)

– Marzeniem jest robić to, co się lubi. To jest fajna praca, czasem wręcz jak medytacja, bo jest bardzo uspokajająca. I myślę, że każdy to może robić. Jeśli ktoś ma pasję i bardzo chce coś robić, to świat mu sprzyja – dodaje Monika Dzięciołowska. Ale zwraca też uwagę na bardzo konkretny aspekt: – Trudną sprawą jest kwestia wyceny swojej pracy. Bo to jest praca ręczna, mozolna, niestandardowa. Wszystko zależy od stanu mebla, zakresu renowacji.


Posłuchaj
04:46 2020_10_22 07_37_32_PR3_Pora_na_Trojke.mp3 Renowacja starych mebli - pasja i zawód cz.3 (Pora na Trójkę)

– Stare meble są przeważnie dużo solidniejsze, dużo stabilniejsze i dlatego warto to robić. Mają historię i duszę, i jest też energia, którą wkładamy w taki mebel. A ja uwielbiam meble z historią – podsumowuje Monika Dzięciołowska.

Odnawianie starych mebli# – usuwanie starej farby/YouTube Projekt Cacko

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Łukasz CiechańskiMałgorzata Łukowska
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Gość: Monika Dzięciołowska (renowatorka mebli)
Data emisji: 22.10.2020
Godzina emisji: 6.20, 7.17, 7.26, 7.37

pr

Czytaj także

Recykling. Jak urządzić piękny świat ze śmieci?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2018 09:00
Biżuteria z potłuczony naczyń, foremki do pierników z puszki aluminiowej, lunchbox z opakowania po mleku. To tylko niektóre pomysły na to, jak można wykorzystać odpadki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Renesans ogródków działkowych. Za co Polacy pokochali je na nowo?

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 09:31
– Nie ma to jak na działce. Ptaki śpiewają, spokój, cisza. Można sobie trochę na trawie posiedzieć – wyliczają zalety działek ich miłośniczki. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Motorower Komar. Król polskiej wsi

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 12:00
15 września 1948 roku powstały Zjednoczone Zakłady Rowerowe ROMET. Produkowano tam przede wszystkim rowery, ale także motorowery Komar – dzisiaj już kultowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odzieżowe skarby z drugiej ręki

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 07:45
Miejsce, gdzie można zajrzeć na chwilę lub spędzić tam kilka godzin. Wizyta tam zawsze jest obarczona ryzykiem: można się tak obłowić, że koleżankom oko zbieleje lub wyjść z pustymi rękami. Lumpeks – współczesny Sezam, kryjący odzieżowe skarby za niewielkie pieniądze. 
rozwiń zwiń