Parkowe biegi na orientację: rodzinna rozrywka w czasach zarazy

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 14:00
Aktywność i zachowanie dobrej kondycji fizycznej wydatnie zwiększają szanse na uniknięcie koronawirusa lub przejście go w sposób bezobjawowy. To jeden z powodów, dla którego ograniczenia związane z pandemią nie wykluczają możliwości ruchu na świeżym powietrzu.
Bieg na orientację to ciekawa forma spędzania wolnego czasu z rodziną
Bieg na orientację to ciekawa forma spędzania wolnego czasu z rodzinąFoto: Andrey Burmakin / Shutterstock

Rodzinne spacery mogą się wreszcie znudzić, a nie wszyscy też są przecież wielbicielami biegania. Pojawiają się więc różne propozycje urozmaicające odpoczynek na świeżym powietrzu. Jedną z nich jest parkowy bieg na orientację.


Posłuchaj
04:24 2020_10_23 13_45_23_PR3_Trojka_do_trzeciej.mp3 Rozrywka na świeżym powietrzu dla całej rodziny (Trójka do trzeciej)

– To taki bieg na orientację, z tą różnicą, że niekoniecznie trzeba biegać. Uczestnicy na starcie otrzymują mapę z zaznaczonymi miejscami, do których trzeba dotrzeć, a tam odnajdują punkty kontrolne, na których muszą potwierdzić swoją obecność – tłumaczy Wojciech Suchy, organizator gier parkowych na orientacje w Trójmieście. 

Po potwierdzeniu wszystkich punktów kontrolnych uczestnik dobiega/dochodzi na metę, gdzie może sprawdzić osiągnięty wynik. Ponieważ w czasie takich gier stosowany jest zbliżeniowy elektroniczny system SPORTident (chip - karta startowa, którą otrzymuje każdy zawodnik przed startem. Zapisywane są w niej informacje o czasie i numerze kodowym stacji, którą się podbiło), zachowane są pandemiczne wymogi bezpieczeństwa.

– Parkowe biegi wywodzą się z poważnej dyscypliny, jaką są biegi na orientację. Jednak my chcemy pokazać jej rekreacyjną, zabawową formułę. Traktujemy ją jako spacer, pretekst do wyjścia z domu sprzed komputera, by aktywnie spędzić czas – mówi pan Wojciech.

Obok wersji indywidualnej jest również wersja rodzinna, w której można wziąć udział większą grupą. Nie ma też ograniczeń wiekowych, a celem nadrzędnym są aktywność oraz dobra zabawa.


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Łodej
Gość: Wojciech Suchy (organizator biegów na orientację w Trójmieście)
Data emisji: 23.10.2020
Godzina emisji: 13.45

pr

Czytaj także

Jak radzą sobie sportowcy w obliczu pandemii?

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 07:43
W wyniku pandemii koronawirusa odwoływane są kolejne wydarzenia sportowe. Kibice na pewien czas musza odpocząć od swoich ulubionych dyscyplin, jednak sportowcy na przerwę w treningach pozwolić sobie nie mogą. W jaki sposób podtrzymać formę w takiej sytuacji?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maraton w czasie pandemii. Jak będzie wyglądać warszawska impreza?

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2020 18:00
– My nawiązujemy w naszej tradycji to imprezy z 2020 roku, kiedy ratowaliśmy ciągłość tej imprezy. Bieg odbył się wtedy  w 11 pętlach, a trasa była znana tak naprawdę w przeddzień biegu wieczorem. Tutaj nie było takiego zamieszania, ale dużo podobieństw jest – ocenia Marek Tronina, dyrektor  Maratonu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Siedzenie w miejscu szkodzi

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 18:00
Siedzenie zabija bardziej, niż palenie papierosów – to nie żart. Są na to twarde dowody.
rozwiń zwiń