Koronawirus: poradnik bezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 08:30
Pandemia COVID-19 rozprzestrzenia się i atakuje nas z coraz większą siłą. Co robić, by nie paść jej ofiarą: jak się zachować, na co zwracać uwagę, czego unikać? Jak się zachować, kiedy znajomi, bliscy, albo my sami mamy koronawirusa?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Dragana Gordic

To już kolejna część rozmów ze specjalistami, którzy udzielają porad, dotyczących zasad zachowania w czasie pandemii COVID-19. Tym razem rozmawiamy z dr. Michałem Sutkowskim, internistą, prezesem Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.


Posłuchaj
05:07 2020_10_28 08_19_08_PR3_Pora_na_Trojke.mp3 Dr Michał Sutkowski radzi, jak się zachować w czasie pandemii COVID-19 (Pora na Trójkę)
  • Z jakiej odległości można się zarazić koronawirusem?
    Wystarczy 1,5-2 metry, aby być bezpiecznym. Przy mniejszej odległości można się zarazić. Chociaż oczywiście mogą się pojawić bardzo sprzyjające warunki dla rozwoju koronawirusa. Może np. pojawić się superinfektor - osoba, która wydziela bardzo duże ilości koronawirusa. Jeżeli ona śpiewa, skacze, skanduje, bardzo ekspresyjnie mówi, głęboko oddycha, to odległość powinna być trochę większa. Wydaje się jednak, że ten wydzielany przez nas bioaerozol w odległości powyżej dwóch metrów już nie zaraża.

  • Kto bardziej zaraża: osoby przechodzące infekcję koronawirusem bezobjawowo, czy takie, u których można te objawy rozpoznać?
    Bardziej zarażają osoby, które mają objawy. Kaszel, kichanie, czyli objawy infekcji, to są czynniki, które wyraźnie zwiększają emisję bioaerozolu. A więc zwiększają niebezpieczeństwo zarażenia.

  • Jak długo od pojawienia się pierwszych objawów koronawirusa taka osoba jest zagrożeniem dla innych i może zarażać?
    W tym przypadku bywa różnie, ale najczęściej do 10 dni od momentu wystąpienia objawów. Czyli jakieś 3-4 dni po ustąpieniu objawów zarażenia koronawirusem.

COVID może uszkodzić mózg, płuca i serce/YouTube Nauka. to lubię


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Łukasz Ciechański, Małgorzata Łukowska
Gość: dr Michał Sutkowski (internista, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, Akademia Łazarskiego)
Data emisji: 28.10.2020
Godzina emisji: 8.19

pr

Czytaj także

Badania dot. zakażeń SARS-CoV-2. Opublikowano najnowsze ustalenia naukowców z USA

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 11:00
- Przy łagodnych objawach, SARS-CoV-2 można przekazać innym przez czas nie dłuższy niż ok. 10 dni, ale przy ciężkim przebiegu - nawet przez 20 dni. Tak wynika z analizy kilkudziesięciu badań na ten temat przeprowadzonej przez naukowców z USA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus: bądź bezpieczny w czasie pandemii!

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 08:00
Druga fala pandemii koronawirusa odciska coraz silniejszy ślad na naszym życiu codziennym: rośnie liczba osób zarażonych i niestety także zmarłych, pojawiają się kolejne obostrzenia. Jak powinniśmy się zachowywać, czego unikać, aby zminimalizować możliwość zarażenia się COVID-19?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Włodzimierz Gut: rozsądek to jedyna broń, którą dysponujemy

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 17:00
"Kiedy to się wszystko skończy? Kiedy skończy się COVID?" jest bodaj najczęściej w ostatnich czasach zadawanym pytaniem. Czy prof. Włodzimierz Gut, znakomity specjalista w zakresie mikrobiologii i wirusologii zna odpowiedź?
rozwiń zwiń