12 scen z życia żuka na lubelskim muralu

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 17:45
W Lublinie powstał mural upamiętniający Fabrykę Samochodów Ciężarowych. Na 83 metrach muru krakowski artysta Olaf Cirut namalował produkowane w tej fabryce legendarne żuki, lubliny, a nawet skoty.
Zjazd samochodów Żuk na Politechnice Lubelskiej pod hasłem Ratujmy Żuki, zostały ostatnie sztuki. 12.02.2019
Zjazd samochodów Żuk na Politechnice Lubelskiej pod hasłem "Ratujmy Żuki, zostały ostatnie sztuki". 12.02.2019Foto: PAP/Wojciech Pacewicz

To nie jest jednak zwykła galeria pojazdów. To 12 scen z życia Polski i Lublina opowiedzianych z udziałem legendarnego samochodu marki Żuk. Pojawia się on w scenach znanych np. z filmów lub wziętych po prostu z życia. 


Posłuchaj
02:36 2020_11_03 17_22_56_PR3_Tu_Trojka.mp3 Legendarny Żuk na lubelskim muralu (Tu Trójka)

– To jest 12 scen z życia fabryki: od początku, od ciężarowego samochodu marki Lublin 51 przez całą serię żuków w różnych zastosowaniach, m.in. unikatowy kamper i pojazd amfibia opancerzona skot – opisuje Jacek Skiba, inicjator powstania tego muralu. – Te samochody są narysowane właściwie w formie rysunków technicznych. Więc są uproszczone i bardziej czytelne, dzięki temu można było zawrzeć więcej szczegółów – dodaje Olaf Cirut.

Dzieło powstało przy ulicy Mełgiewskiej. – To nie jest do obejrzenia na jedno przejście chodnikiem. Trzeba przejść przynajmniej tam i z powrotem, żeby przyjrzeć się szczegółom, pewnym historiom, które są tu zawarte. I nie ma tutaj nudy! – zapewnia Zbigniew Sobczuk z Centrum Kultury w Lublinie.


***

Tytuł audycji: Tu Trójka
Prowadzi: Witold Lazar
Autorka materiału reporterskiego: Liliana Kaczmarczyk
Data emisji: 19.10.2020
Godzina emisji: 17.22

pr


Czytaj także

Walka o street art. Gdzie są granice sztuki?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2017 13:33
W Hiszpanii trwa ożywiona debata na temat sztuki. "Uczestniczą" w niej piksele, flamenco i pałac biskupów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kariera plakatu, czyli z ulicy do muzeum

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 22:00
– Krytycy nie są zgodni co do charakteru, jaki miała polska szkoła plakatu, kiedy się zaczęła i kiedy się zakończyła, ale jedno pozostaje bezspornym faktem – mamy wspaniałą tradycję projektowania plakatu, wspaniałe dzieła, niewątpliwie doskonałych twórców – podkreśla znawca polskiego plakatu Piotr Dąbrowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mural Andrzeja Pągowskiego ozdobi Suwałki Blues Festival

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2019 11:17
Andrzej Pągowski – autor setek plakatów filmowych, teatralnych i festiwalowych – stworzył mural, który uświetni tegoroczny Suwałki Blues Festival. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Myszart: mysz, która była Mozartem

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 12:00
Komiks już dawno przestał być traktowany jak publikacje pośledniej kategorii i stał się docenianą dziedziną sztuki. Ba, z powodzeniem jest wykorzystywany także np. w edukacji. Dzisiaj - równie chętnie jak dzieci - po komiksy sięgają również dorośli. "Myszart" jest dziełem dla wszystkich pokoleń.
rozwiń zwiń