Rogal świętomarciński musi trzymać fason!

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2020 18:00
Jeśli w sprzedaży pojawiają się rogale świętomarcińskie, to niechybny znak, że Dzień św. Marcina oraz święto poznańskiej ulicy Święty Marcin już bardzo blisko. I rzeczywiście – obchodzi się je 11 listopada. 
Rogale świętomarcińskie
Rogale świętomarcińskieFoto: Jakub Kaczmarczyk/PAP

pączki free 1200.jpg
Idealne pączki? - to takie na smalcu i z lukrem

Kiedyś był przysmakiem regionalnym, dzisiaj można go kupić w dyskontach, a nawet w internecie! Jaki więc powinien być prawdziwy i niepodrabiany rogal świętomarciński? Poznaniacy nie mają żadnych wątpliwości, że przede wszystkim powinien trzymać fason – czyli być duży, chrupiący, słodki, polany lukrem, mieć dużo bakalii, białego maku i orzeszków.


Posłuchaj
02:51 2020_11_09 17_50_36_Tu_Trojka.mp3 Rogale świętomarcińskie (Tu Trójka)

– Ten potencjał i znaczenie dla regionu został dostrzeżony i w 2008 roku rogale świętomarcińskie stały się certyfikowanym produktem Unii Europejskiej o chronionej nazwie pochodzenia. Oznacza to, że aby być nazwane prawdziwymi rogalami świętomarcińskimi, mogą być wytwarzane wyłącznie w Poznaniu i okolicach – tłumaczy Wojciech Mania z Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej. – Muszą mieć też swoją recepturę, która jest określona i powszechnie znana – dodaje.

Nie tylko receptura musi być tradycyjna: już w XIX wieku w Poznaniu rozprowadzano rogale, z których dochód przeznaczano dla potrzebujących. W tym roku ta szlachetna tradycja będzie podtrzymana. – Symboliczny zakup rogala przez internet na stronie Caritas jest wsparciem na organizację wigilijnego spotkania dla bezdomnych – deklaruje ks. Marcin Janecki.

Rogal świętomarciński/YouTube Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi


***

Tytuł audycji: Tu Trójka
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Jacek Butlewski
Data emisji: 9.11.2020
Godzina emisji: 17.50

pr


Czytaj także

Poznański przysmak na 11 listopada

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2018 11:30
W Poznaniu 11 listopada kojarzy się nie tylko z Dniem Niepodległości – to dzień Świętego Marcina, którego nieodzownym elementem, obok pieczonej gęsi, jest rogal. Prawo jego wypieku mają tylko poznańscy cukiernicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sezon na dynie rozpoczęty!

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2020 09:00
Jest ich 20 odmian, w różnych kształtach, wielkościach i kolorach: m.in. hokkaido, karaibski muskat, amazonka, makarononowa, czy dynamite. Dynie są bardzo zdrowe – dosłownie nafaszerowane witaminami i minerałami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie gwary: czy pani/pan mnie rozumie?

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 07:30
Mieszkaniec północnych Chin nie jest w stanie porozumieć się z mieszkańcem Chin południowych, tak różnią się ich języki. Na tym tle Polska wydaje się krajem dość jednorodnym językowo, chociaż i u nas mogą się pojawić problemy podczas rozmowy.
rozwiń zwiń