Polska kinematografia przed i po 11 listopada

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2020 18:15
Odzyskanie niepodległości spowodowało prawdziwą erupcję patriotycznych filmów. Rodzima kinematografia, dotychczas krępowana zaborczą cenzurą, teraz błyskawicznie zareagowała na bieżące wydarzenia, zaczęła też opowiadać o tym, jak powstała niepodległa Polska.
Polscy żołnierze ze sztandarami zdobytymi na bolszewikach
Polscy żołnierze ze sztandarami zdobytymi na bolszewikachFoto: Domena publiczna

Piłsudski .jpg
Ekranowe losy polskiego Dnia Niepodległości

Jak się okazuje, polska kinematografia dwudziestolecia międzywojennego stosunkowo często zajmowała się tematyką 11 listopada 1918. Opowiadała o tym wprost lub podejmowała tematykę blisko związaną z wydarzeniami, które doprowadziły do odzyskania niepodległości. Były to zarówno filmy fabularne, jak i dokumenty. Niestety, niewiele z nich dotrwało do naszych czasów.


Posłuchaj
101:09 2020_11_11 16_05_29_PR3_Audycja_specjalna.mp3 Polska kinematografia a odzyskanie niepodległości (Audycja specjalna/Trójka)

- Kinematografia, którą uznajemy za polską, istniała także przed I wojną światową i rozwijała się przede wszystkim w zaborze rosyjskim. Jednak musiała się tutaj borykać z ostrą cenzurą i jakkolwiek próbowano przemycać wątki patriotyczne czy niepodległościowe, były one bardzo źle widziane. A takie filmy były albo okrojone, albo wstrzymywano ich produkcję - mówi Michał Pieńkowski, filmograf z Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego.

- To się błyskawicznie zmieniło po 11 listopada: kiedy tylko zniknęły dotychczasowe bariery, to niemal natychmiast takie filmy zaczęły się pojawiać. Już od 1919 zaczęto produkować filmy patriotyczne albo opowiadające o I wojnie światowej, czyli wydarzeniach, które w pamięci widzów były jeszcze bardzo świeże - tłumaczy ekspert.

- Oczywiście musiały to być jakieś historie romansowe, ale osnute na historycznym tle i prawdziwych wydarzeniach. I jednym z takich filmów jest "Cud nad Wisłą", zrealizowany zaledwie kilka miesięcy po prawdziwej bitwie. Co ciekawe, nawet w filmach fabularnych pojawiały się dokumentalne wstawki - dodaje.

W starym kinie "Cud nad Wisłą" 1921/YouTube tomczyks


W audycji ponadto:

  • Marek Żydowicz o rozpoczynającym się w sobotę 28. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym EnergaCamerimage oraz o poprzednich jego edycjach;
  • aktorzy Borys Szyc, Jan Marczewski i Józef Pawłowski oraz autor zdjęć Piotr Śliskowski o pracy na planie filmu "Piłsudski" Michała Rosy;
  • Muzeum Historii Polski zaprasza do udziału w grze online "15. Przystanek Niepodległość";
  • muzyka i polskie piosenki (nie tylko) filmowe.

Więcej ważnych informacji i rozmów z ludźmi kina można na stronach audycji "Trójkowo, filmowo" i "Fajny film".

***

Tytuł audycji: Audycja specjalna
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Goście: Michał Pieńkowski (filmograf, Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny), Marek Żydowicz (dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCamerimage)
Data emisji: 11.11.2020
Godzina emisji: 16.05

pr

Czytaj także

"Mowa ptaków", "Piłsudski" i inne premiery filmowe

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2019 17:00
Oczekujemy na premierę "Piłsudskiego" Michała Rosy oraz "Mowy ptaków" Xawerego Żuławskiego. Ryszard Jaźwiński rozmawiał z drugim z wymienionych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czarny Mercedes" – czarny kryminał o okupowanej Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2019 17:00
– Pomysł na film "Czarny Mercedes" zaczął się od książki, którą pisałem, nie mając nadziei na to, że przełożę ją na ekran. Chciałem po prostu opowiedzieć tę historię – mówił reżyser Janusz Majewski. Obraz, który zaprezentowano m.in. podczas 44. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, od 4 października można oglądać w kinach w całym kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Camerimage. Filmowi goście Trójki

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 22:00
To wydanie "Klubu Trójki" nadawaliśmy prosto z Torunia, do którego po latach powrócił Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych.
rozwiń zwiń