Trzy powody, dla których warto odwiedzić Otwock

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 08:30
W czasach, gdy duże podróże są odradzane, pozostają nam te małe. Mieszkańcom Warszawy i okolic proponujemy zwiedzenie Otwocka oddalonego od stolicy o około 27 kilometrów. Miasto, w którym Władysław Reymont napisał czwartą część "Chłopów" i przy którym w 1936 roku wybudowano pierwszą zelektryfikowaną linię kolejową, odwiedził nasz reporter Paweł Turski.
Jednym z najpiękniejszych budynków w stylu świdermajer w Otwocku jest pensjonat Abrama Gurewicza
Jednym z najpiękniejszych budynków w stylu świdermajer w Otwocku jest pensjonat Abrama GurewiczaFoto: shutterstock.com/piotrbb

otwock sanatorium nac 1200x660.jpg
Turystyczna perła Otwock - młode miasto z ciekawą przeszłością

Ładniej tylko w Lublinie!

Ci, którzy przybyli do Otwocka pociągiem, mogą zacząć od zwiedzania stacji kolejowej wybudowanej w 1910 roku. – Wtedy to Otwock zaczął się intensywnie rozwijać jako uzdrowisko i jako letnisko. Żeby podnieść rangę miejscowości, wybudowano nowy dworzec kolejowy, chyba drugi najładniejszy po dworcu lubelskim – mówi Paweł Ajdacki, znawca Otwocka i autor książek o tym mieście.


Posłuchaj
02:57 2020_11_13-08-22-08_Pora_naTrojke_Otwock.mp3 Z Trójkowym mikrofonem w Otwocku (Pora na Trójkę)

 

Otwock – miasto werand

Tym, co każdemu nierozerwalnie kojarzący się z Otwockiem, jest niepowtarzalna architektura letniskowa w stylu nadświdrzańskim, czyli w świdermajerze. O charakterystycznych cechach stworzonego na przełomie XIX i XX wieku stylu opowiedział nam architekt Franciszek Przepiórka.

– Świdermajer wyróżnia się ażurowością, lekkością werand, ganków i balkonów, bardzo bogatym zdobnictwem drewnianym. Charakterystyczne są szczyty domów, ponieważ dachy bardzo często miały odkrytą fasadę, więc te szczyty były dodatkowo ozdobione takimi wycinankami drewnianymi – wymienia architekt. 

– Weranda była praktycznie przy każdej ścianie budynku. Kiedy budynek był piętrowy, weranda też była piętrowa. W tych budynkach najczęściej były pensjonaty i sanatoria. Szerokość werandy to była dokładnie taka, jak szerokość leżaka – dodaje Paweł Ajdacki.

Mazowiecki Park Krajobrazowy Foto: shutterstock.com/Bartosz Dziugiel Mazowiecki Park Krajobrazowy Foto: shutterstock.com/Bartosz Dziugiel

Tyle do odkrycia

Gdzie sanatoria, tam świeże powietrze i przyroda. Obecnie szczególnie wart uwagi jest Mazowiecki Park Krajobrazowy. – By załapać się na kwitnące wrzosowiska czy na rower, tutaj każda pora jest dobra. Przede wszystkim są zapachy i widoki unikatowe dla lasu sosnowego. Trochę na północ od Otwocka jest pomnik lotników południowoafrykańskich, którzy w czasie Powstania Warszawskiego zostali zastrzeleni w misji zaopatrzeniowej – opowiada Ignacy Kłaput mieszkaniec powiatu otwockiego. – Tutaj nawet dla mieszkańców jest jeszcze wiele do odkrycia – podsumowuje.

Otwocki talk-show odc.3 Paweł Ajdacki cz. I/II/hernciszfilm

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Małgorzata ŁukowskaŁukasz Ciechański
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 13.11.2020
Godzina emisji: 8.22

kr

Czytaj także

"Mazowsze" tańczy i śpiewa od 73 lat

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 05:35
8 października 1948 roku powołano Zespół Pieśni i Tańca "Mazowsze". Jego kierownikiem został prof. Tadeusz Sygietyński. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Otwock - lasy, plaże i Świdermajery otwarte na turystów

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2018 16:25
- To miasto daje bardzo wiele możliwości rowerzystom, ale też miłośnikom pieszych wycieczek, spędzania czasu nad rzeką i architektury - mówił Marcin Michalczyk z Towarzystwa Przyjaciół Otwocka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mazowsze, czyli kuźnia talentów

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2019 09:00
Zespół Pieśni i Tańca Mazowsze to istna wylęgarnia talentów. Wyliczając je, należy zacząć od Lidii Korsakówny, która w latach 50. była jedną z najbardziej rozpoznawalnych gwiazd kina.
rozwiń zwiń