Góry gotowe na naśnieżanie

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 17:00
Pod Tatrami już w ten weekend może się zacząć naśnieżanie stoków. To normalna praktyka, ale jest jeden problem: nie wiadomo, czy w tym roku sezon narciarski w ogóle ruszy! Powodem jest oczywiście pandemia i związane z nią ograniczenia.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Rafal Olechowski/Shutterstock

narty1200.jpg
Ferie zimowe w czasach pandemii?

– Tak naprawdę to, co wyprodukujemy teraz, często jest bazą na całą zimę. Armatki, sprzęty, które są potrzebne do naśnieżania, zabezpieczenie stoków: wszystko jest już gotowe – deklaruje Katarzyna Strama z ośrodka narciarskiego Nosal. – W tej chwili czekamy na temperatury pozwalające naśnieżać stoki, czyli ok. 3-5 stopni poniżej zera – tłumaczy.


Posłuchaj
02:46 2020_11_18 16_48_17_PR3_Tu_Trojka.mp3 Czy ruszy sezon narciarski w Tatrach? (Tu Trójka)

– Ten okres przedświąteczny, świąteczny, noworoczny jest bardzo istotnym czasem. Zakładam, że w grudniu obostrzenia pandemiczne będą już złagodzone. Inaczej rodziłoby to daleko idące skutki gospodarcze dla naszego regionu – mówi Roman Krupa, wójt gminy Kościelisko.

– Hotele, gastronomia, transport: wszystko musi być uruchomione. Co tu ukrywać: wyciągi zarabiają w zimie. My zarabiamy również latem, ale to jest przychód, który pokrywa nam koszty. Natomiast zysk jest osiągany zimą – tłumaczy Jan Walkosz z ośrodka narciarskiego na zakopiańskiej Polanie Szymoszkowej.

– Wydaje mi się, że zima jest prostsza, jeśli chodzi o zachowanie zasad pandemicznych. Maseczki są stosowane często w zimie i tak, podobnie rękawice. Dystans na stoku nie stwarza problemu, bo przestrzeń jest duża. Obawy mam jedynie co do funkcjonowania gastronomii – dodaje Jan Walkosz.


***

Tytuł audycji: Tu Trójka
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Przemysław Bolechowski
Data emisji: 18.11.2020
Godzina emisji: 16.48

pr

Czytaj także

Willa Oksza, ulubione muzeum w Zakopanem

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 12:30
Po ponad półrocznej przerwie, na muzealną mapę Zakopanego wraca ważny punkt: Galeria Sztuki w witkiewiczowskiej willi Oksza. A na stałej wystawie można podziwiać m.in. prace Malczewskiego i Witkacego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie gwary: czy pani/pan mnie rozumie?

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 07:30
Mieszkaniec północnych Chin nie jest w stanie porozumieć się z mieszkańcem Chin południowych, tak różnią się ich języki. Na tym tle Polska wydaje się krajem dość jednorodnym językowo, chociaż i u nas mogą się pojawić problemy podczas rozmowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Księżycowe Granie": koncerty w górskich schroniskach

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 12:45
Z powodu pandemii i obostrzeń sanitarnych wiele wydarzeń kulturalnych odbywa się wirtualnie. Tak też jest z rozpoczętym zaraz po wakacjach cyklem koncertów "Księżycowe Granie". Mimo to, a może właśnie dlatego, cieszą się one wielką popularnością.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sebastian Karpiel-Bułecka: czasem w moim życiu dominują emocje

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2020 14:15
Skrzypek, wokalista, architekt i góral. Twierdzi, że jego siła wynika właśnie z mocnych, góralskich korzeni. I to one nigdy nie pozwoliły mu pójść na skróty. O tym opowiada także na scenie, bo przecież poprzez śpiewanie opowiada o własnym losie.
rozwiń zwiń