Detale z planu filmowego - od jaja przez rękę do twarzy

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 14:45
Zasłynęli nie tylko w Polsce wykonaniem miedzianej repliki smoczego jaja z serialu "Gra o tron", a potem zaprojektowaniem odciętej ręki Jamiego Lannistera, jednego z głównych bohaterów tego serialu.
Piotr Mojka i Tomasz Grabarczyk - twórcy firmy Rextorn Metalwork
Piotr Mojka i Tomasz Grabarczyk - twórcy firmy Rextorn Metalwork Foto: materiały promocyjne/Rextorn Metalwork

Rextorn Metalwork ręka Gra o tron metaloplastyka 1200.jpg
Z blaszanego garażu do "Gry o tron"

Rzemieślnicy z wrocławskiej firmy Rextorn Metalwork zaczynali w zwykłym garażu, a teraz mają 250-metrową pracownię w centrum miasta. Robią w niej m.in. rzygacze, gargulce, hełmy i różnego rodzaju ornamenty architektoniczne, ale stworzyli też... twarz Waltera White'a z serialu "Breaking Bed". 


Posłuchaj
02:43 2020_11_19 14_38_52_PR3_Trojka_do_trzeciej.mp3 Czy repuser to kowal? (Trójka do trzeciej)

– Jednym z najtrudniejszych, a zarazem najciekawszych zleceń była potężna kopuła na świątynię hinduską, która właśnie powstaje w Brzegach pod Krakowem – mówi Tomasz Grabarczyk, współwłaściciel firmy. – Zrobiliśmy ją z blachy miedzianej, która na sam koniec została jeszcze galwanicznie pokryta 24-karatowym złotem – dodaje.


Smoczy medalion. Smoczy medalion.

Kim jest repuser i dlaczego jest tak ważny? – Repuser kształtuje miękką blachę miedzianą bądź mosiężną albo tytanowo-cynkową. Podstawowym narzędziem naszej pracy jest młotek: w pierwszym etapie drewniany, gdyż najmniej kaleczy blachę – tłumaczy Michał Kukla.

Tribute to Walter White. Making Heisenberg's Mask/YouTube Rextorn Metalwork


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Piotr Kaszuwara
Data emisji: 19.11.2020
Godzina emisji: 14.38

pr

Czytaj także

Szklana Kuźnia, czyli nietypowe dzieła sztuki

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2018 12:38
Magda Kuźniarz pochodzi z profesorskiej rodziny. Nie chciała jednak pójść w ślady swoich rodziców i nie wybrała ścieżki nauki. Postanowiła spełnić swoje marzenie i realizować swoją największą pasję. Jej życiowy wybór to Szklana Kuźnia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Atrament i pióro. Czy kaligrafia ma moc terapeutyczną?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2020 00:00
Podobno Steve Jobs, kiedy przerwał studia prawnicze, rozpoczął kurs kaligrafowania. I choć kaligrafia wciąż kojarzy się z pracą średniowiecznego skryby, coraz więcej osób romansuje ze sztuką pięknego pisania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spinka zwężająca: rewolucja w świecie mody

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 14:00
Weronika Draus wymyśliła rewolucyjną spinkę zwężającą Arc Pin, która pozwala na szybkie skracanie i zwężanie ubrań bez użycia nożyczek. Polska projektantka ma już też kolejne pomysły.
rozwiń zwiń