Świat przyjazny dla ludzi z niepełnosprawnościami

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 17:00
Dzisiaj od godz. 18.00 Wielka Gala Integracji, największe w Polsce święto osób z niepełnosprawnością. Nagradzani są ludzie, firmy i instytucje, które robią coś więcej niż muszą, żeby osobom niepełnosprawnym żyło się lepiej. Patronat nad galą objęło Polskie Radio.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/silentalex88

Rozwiń skrzydła 3 1200.jpg
Niepełnosprawni rozwijają skrzydła

Firmy i instytucje są zobowiązane przepisami do wprowadzenia pewnych zasad, udogodnień dla osób z niepełnosprawnością. Jest też cała grupa przedsiębiorstw, które robią więcej niż muszą, które są w pełni otwarte na takie osoby i robią wszystko, aby miały one maksymalny komfort w pracy. Do nich właśnie trafia Medal Przyjaciół Integracji.


Posłuchaj
06:35 2020_11_20 16_37_50_PR3_Tu_Trojka.mp3 Wielka Gala Integracji (Tu Trójka)

– Walczymy o to, aby świat był dostępny dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. A nawet więcej: aby ten świat był dla nich przyjazny – mówi szef Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji Tomasz Przybyszewski. – Przez 25 lat bardzo dużo się zmieniło, to naprawdę kolosalna różnica. Jednak to nie oznacza, że wszystko jest już świetnie: wiele jeszcze pozostało do zrobienia - dodaje. 

– Od lat otwarcie mówimy, co jest do załatwienia, co jeszcze trzeba zmienić czy poprawić w tej kwestii – deklaruje prezes Przybyszewski. – Zacznijmy od tego, że cały system wsparcia osób z niepełnosprawnościami jest chaotyczny i nieprzyjazny – wskazuje podstawowy problem.

W minionych latach wyróżnione zostały m.in. producenci aut, którzy do potrzeb osób z niepełnosprawnościami przygotowali samochody dostosowane oraz budynki użyteczności publicznej. Kto zostanie nagrodzony w tym roku? Transmisję można oglądać w internecie.

25. Wielka Gala Integracji 2020/YouTube Integracja.tv


***

Tytuł audycji: Tu Trójka
Prowadzi: Karol Gnat
Data emisji: 20.11.2020
Godzina emisji: 16.37

pr

Czytaj także

Ułatwienia dla niepełnosprawnych studentów. Na co mogą liczyć?

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2019 11:00
– Innowacją, z której jestem najbardziej zadowolony, jest brak jakichkolwiek progów i stopni. Wszystkie kondygnacje są połączone kilkoma windami. Na każdym piętrze są toalety, drzwi mają dodatkowe siłowniki, które je otwierają – opowiada Sławomir Rzepecki, wiceszef Biura ds. Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Warszawskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Widzialni

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2020 00:00
Fundacja Widzialni od 2009 roku przeciwdziała wykluczeniu cyfrowemu i społecznemu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niepełnosprawny Michał i jego "Wyprawa dla przyszłości"

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 07:30
35-letni Mariusz Zimowit nie widzi, nie słyszy i nie mówi. Mimo to właśnie w towarzystwie ojca i jego znajomego rozpoczął kajakową wyprawę przez całą Polskę. To wszystko w ramach programu "Wyprawa dla przyszłości", którego pomysłodawcą jest właśnie pan Mariusz. Jego celem jest zwrócenie uwagi na trudną sytuację osób niepełnosprawnych.
rozwiń zwiń